Bakterilerin olmadığı bir dünyanın bundan nasıl etkileneceğini tartışınız

Gözle göremediğimiz ancak hayatımızda sürekli olan bakterilerin olmadığı bir dünya düşünün. Bundan ilk bakışta ne kadar etkilenebileceğimizi anlayamayız ama onlar bizi oldukça etkilerler. En basit örneği çürükçül bakterilerin doğada atık maddeleri çözündürdüğü ve dönüşüme kattığıdır. Eğer bu bakteriler olmasa dünyamızdaki birçok madde çözünmeden kalır ve dünyamız bir çöplüğe dönerdi.

Yaşamını yada misyonunu tamamlayan herşey çürükçül bakteriler tarafından yeniden doğaya katılmaktadır. Bize faydası olan bir diğer bakteri grubu ise sindirim sistemimize yardımcı olur. Bağırsaklarımızda bulunan bu bakteriler vücudun emilimini gerçekleştiremediği maddeleri alarak bizim vücut yapımıza katarlar. Eğer bu bakteriler vücudumuzda olmasa beslenmede yetersiz kalır ve sindirim tam olarak gerçekleşemediği için boşaltım sistemimiz zarar görebilirdi.

Birçok hastalığın nedeni olan bakteriler aynı zamanda bu hastalıkların tedavisi içinde kullanılır. Bu bakteri türleri sayesinde birçok hastalık ile mücadele ederiz. Bu nedenle bakterilerin dünyanın en önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.