balık adamlar denize dalarken sırtlarına içi hava dolu tüp bellerine kurşun kemer takarlar bunun nedenini açıklayınız

Balık adamlar denize dalarken sırtlarını içi hava dolu tüpler bellerine ise kurşun kemer takarlar. Denize dalan bir birey için bu iki unsur oldukça önemlidir. Çünkü bu ikisi olmazsa faaliyetlerini yapamazlar. İlk olarak hava tüpüne değinelim.

Sırtlarına takılan hava tüplerinin önemi

Dalgıçlar su altında oksijen alabilmek için sırtlarındaki oksijen tüplerinden faydalanırlar. Oksijen dolu bu tüpler su altında onların solunum yapmasını sağlar. Eğer bu tüpte oksijen olmasaydı dalgıç sürekli kendi havasını solumak zorunda kalırdı. Oksijeni tükenmiş havayı soluduğu için kanı kirlenecek ve zehirlenerek ölecektir. Bu nedenle su altında yaşamlarını devam ettirebilmeleri için oksijen tüpü kullanırlar.

dalgıç

Suya dalış yapan kişiler oksijen tüpü ve kurşun yelek takarlar.


Bellerindeki kurşun kemerin amacı nedir?

Dalgıçların suya dalış öncesi hazırlıklarından biri de bellerine taktıkları kurşun kemerlerdir. Bu kemerler onlara ağırlık yapar ve suya batmalarını sağlar. İnsan vücudu normalde zaten su yüzeyinde kalmaktadır. Bunun üstüne taktıkları oksijen tüpü onların suya dalmalarını iyice zorlaştırır. Bu nedenle kurşun kemerler basıncı düzenlemek ve suya batmalarını sağlamak için oldukça önemlidir.

Balık adamların su altındaki incelemelerini gerçekleştirmesi ve görevlerini yerine getirmesi için bu hususlara dikkat etmesi gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.