balıklar suda nasıl yaşar nasıl nefes alır?

Balıklar denizler ve tatlı suların en sevimli canlılarıdır. Bu canlıların suda nasıl yaşadıkları ve nasıl nefes aldıkları hep merak konusu olmuştur. Balıklar su içerisinde sürekli bulundukları ve sürekli hareket halinde oldukları için büyük enerjiye ihtiyaç duyarlar.

Balıklar ani hareket etmek zorundadırlar. Çünkü bu onların düşmanlarından korunmak için kullandığı en etkili yöntemdir. Bu canlılar genelde su içerisinde akıntıya ters hareket ederler. Buda onların yüksek enerji sarfetmesine neden olur.

Balıklar suda nasıl yaşar?

Onlar için suda sürekli kalmak ve yaşamak aslında hiç sorun değil. Biz insanlar bir süre suyun içinde kalırsak zamanla derimizde problemler olduğunu kabarmaları görürüz. Ancak bu durum balıklarda söz konusu değildir. Derilerinde bulunan pullar onların vücut içerisine su girmesini engeller. Aksi halde su içindeki balık ozmoz nedeniyle su ile dolacak ve yaşamı sona erecekti.

Balıklar suda nasıl nefes alır?

Tüm canlılardan farklı bir solunum sistemine sahiptirler. Balıklar solungaçları sayesinde nefes almakta ve yaşamlarını sürdürmektedirler. Solungaçlar onlar için oksijeni vücuda alma mekanizmasıdır. Suyu solungaçlarından geçiren balıklar sudaki çözünmüş haldeki oksijeni alırken vücuttaki karbondioksiti suya salarlar.

Sudaki oksijeni almayı yarayan organları ise kılcal damarlarıdır.

(3) Yorum

  1. Çok ilginç bir durum. Aslında bunu derste görene kadar hiç düşünmemiştim. Balıklar suyun içinde nasıl nefes alıyorlar ve nasıl yaşıyorlar insan düşünmeden edemiyor. Neyse ki onların farklı bir solunum sistemi var.

  2. balıklar suda yaşayacak şekilde evrim geçirmişlerdir. Sudaki oksijeni solungaçları ile süzerek kullanırlar. Harika canlılar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.