balonların belli bir seviyeye ulaştıktan sonra patlamalarının nedeni?

Çocukluğumuzda bir çoğumuz elimizdeki uçan balonu istemeden elimizden kaçırmışızdır. Gökyüzüne doğru yükselen balonu gözden kayboluncaya kadar üzüntüyle izlemişizdir. Bu uçan balonlar gökyüzüne hızla yükselerek havada süzülürler.

Peki ne oluyor bu uçan balonlar gökyüzünde uçuşup duruyorlar mı? Yoksa kuşlar onları patlatıyorlar mı? Acaba bizim uçan balonlar uzaya mı gidiyor?

Hiç biri değil arkadaşlar. Uçan balonlar gökyüzünde patlayarak yere düşüyorlar. Bunun sebebine gelince, uçan balonların içine doldurulan gazlar havanın yoğunluğundan düşük gazlardır.

Hava ise yükseklere çıkıldıkça yoğunluğu ve basıncı azalan bir gazdır. Hatta çok yüksek dağlara çıkan dağcılar yanlarında bu nedenle oksijen tüpü taşırlar.

balonların patlaması

Yükseklere çıkıldıkça havanın basıncı ve yoğunluğu azalır. Bu durumda bizim hızla gökyüzüne çıkan balonumuz dışarıda azalan hava basıncı nedeniyle yavaş yavaş şişmeye başlar.

Azalan dış basınç ile balon şişer şişer en sonunda boommmmm. Balonumuz patladı. Yani o hayallerimizdeki gibi balonumuz uzaya gitmedi, başı boş dolaşmadı. Gökyüzündeki atmosfer tabakası sayesinde parçalanıp gitti.

Bu durum tamamen iç ve dış basınç kaynaklı bir durumdur. Patlayan balonumuz gökyüzünden süzülerek yeniden dünyamıza dönmüş oldu.

Basit bir anlatım ile gökyüzündeki balonların ne gibi sonları olduğunu ele aldık. Umarım işinize yarar ve sorunuzun cevabını alırsınız.

(3) Yorum

    • Sana katılmamak elde değil. Lakin burası bir ilköğretim eğitim sitesi olduğunu düşününce bilimselden çok yüzeysel anlatımları tercih ediyoruz. Bana hak vereceğini düşünüyorum.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.