Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

balonların belli bir seviyeye ulaştıktan sonra patlamalarının nedeni?

Çocukluğumuzda bir çoğumuz elimizdeki uçan balonu istemeden kaçırmışızdır. Bu uçan balonlar gökyüzüne hızla yükselerek havada süzülürler. Peki ne oluyor bu uçan balonlar gökyüzünde uçuşup duruyorlar mı? Yoksa kuşlar onları patlatıyorlar mı? Acaba bizim uçan balonlar uzaya mı gidiyor?

Hiç biri değil arkadaşlar. Uçan balonlar gökyüzünde patlayarak yere düşüyorlar. Bunun sebebine gelince, uçan balonların içine doldurulan gazlar havanın yoğunluğundan düşük gazlardır. Hava ise yükseklere çıkıldıkça yoğunluğu ve basıncı azalan bir gazdır. Hatta çok yüksek dağlara çıkan dağcılar yanlarında bu nedenle oksijen tüpü taşırlar.

Yükseklere çıkıldıkça havanın basıncı ve yoğunluğu azalır. Bu durumda bizim hızla gökyüzüne çıkan balonumuz dışarıda azalan hava basıncı nedeniyle yavaş yavaş şişmeye başlar. Azalan dış basınç ile balon şişer şişer en sonunda boommmmm. Balonumuz patladı. Yani o hayallerimizdeki gibi balonumuz uzaya gitmedi, başı boş dolaşmadı.

Bu yazımızda balonların belli bir seviyeye ulaştıktan sonra patlamalarının nedeni? sorusuna cevap aradık umarım beğenirsiniz.