Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı kompozisyon

Bu yazımızda Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı ile ilgili kompozisyon yazısını bulabilirsiniz. Baltayı taşa vurmak sözlük anlamı farkında olmadan karşısındaki insana dokunacak bir söz söylemek, hareke yapmak (pot kırmak, çam devirmek, gaf yapmak) anlamlarına gelmektedir.

Biz bu sözü biraz daha açalım istedik. Baltayı taşa vurmak deyiminde bize anlatılmak istenen asıl anlam bazen istemeden de olsa sözlerimizle karşımızdakileri kırıp incitebiliriz.

Söylediklerimize konuştuklarımıza her zaman dikkat etmek zorundayız. Karşımızdaki insanın hassasiyetlerini göz önüne alarak ona göre konuşmalıyız. Cümlelerimizi özenle seçmeliyiz. Bazen bilmeden söylediklerimiz karşıdaki insanı kırabilir. Bu durum da pek hoş olmaz. Aynı şeyin bize yapılmasını istemiyorsak ona göre hareket etmeliyiz.

Bazen öyle anlar olur ki karşılaştığımız zorluklarda da baltayı taşa vurduk deyimini kullanabiliriz. Örnek bir cümle kuracak olursak. ” Kura çekiminde bu sefer oldukça zor bir takımla eşleştik. Bu kez baltayı taşa vurduk galiba” gibi cümlelerde hayatımızda karşımıza çıkabilir. Bu biraz daha farklı bir anlam taşımaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.