bandırmadaki sanayi ve madencilik ekonomisi hakkında kısa bilgi

Bandırma Türkiye’nin en büyük limanlarından birine sahip olup sanayi ve madencilik sektöründe oldukça gelişmiş durumdadır. Bu nedenle Bandırmanın nüfusu hızla artmakta ve şimdilerde 150 bin üzerine çıkmaktadır. Bandırma turistik faaliyetlerinde yoğun olduğu bir yer olurken geçmiş yıllarda Marmara bölgesinin en turist alan ilçesi olarak seçilmiştir.

2005 yılında yapılan bir araştırmada ülkemizin en gelişmiş 25. ilçesi seçilmiştir. Yakın yıllarda Bandırmaya yapılan organize sanayi bölgesi ilçeni daha hızlı gelişmesini sağlamıştır. 52 parsellik sanayi arsası üzerinde kurulu 17 fabrika bulunmaktadır. Bandırmada sanayi o kadar gelişmiştir ki ülkemizde kullanılan gübrenin %15’i, etlik civcivin %25’i, yumurtalık civcivin %20’si, beyaz etin %22’si, yumurtanın %22’si bu ilçede üretilmektedir.

Bandırmada madencilik ekonomisi pek gelişmiş değildir. Zira madencilik ekonomisi hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Ancak şöyle bir istatik var ilçede istihdam edilen kişilerin %5’i madencilik alanında çalışmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.