Bankamatiklerin hayatımızdaki önemi

Bankamatik, hayatımıza İskoçyalı John Shepherd-Barron sayesinde girdi. 2004 yılında İngiliz kraliyet nişanı da kazanan John 20 mayıs 2010 tarihinde 84 yaşında iken İskoçya da bir bankamatikte hayatını kaybetmiştir.

İlk bankamatik 27 Haziran 1967 yılında Londra nın kuzeyinde Barclays Plc bankasının bir şubesinde faaliyete girmiştir. O dönemde plastik banka kartlarının icat edilmemiş olması nedeniyle makine özel çeklerle çalışıyordu. Müşteri çeki bir çekmeceye koyuyor ve şifreyi girdikten sonra açılan diğer bir çekmeceden parasını alıyordu.

Zamanla bankamatikler daha da gelişerek günümüze kadar bir çok evrim geçirmiştir. Şuanda dünya da 1.7 milyon tane bankamatik bulunmaktadır. Ve hepsi onun buluşu sayesinde bu günlere kadar gelmiştir.

Bankamatikler bize ne gibi kolaylıklar sağlamaktadır bu sorunun cevabını verelim. Bankamatikler sayesinde bankaya gitmeye gerek kalmadan para çekebilir yada para yatırabiliriz. Ayrıca aidat, elektrik, su, telefon faturaları gibi işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Ayrıca başka şehirlerdeki kişilere paralar gönderebilir ve alabiliriz.

Peki bankamatiklerde ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. İlk olarak karşılaşabileceğimiz sorunların başında kartımızın bankamatik tarafından yutulması gelir. Bazen çekmek istediğimiz para sıkışır kalır. Yada bilgisayar sisteminde çalıştığı için bazen arıza yapabilir. Bunlar en çok karşılaştığımız sorunlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.