bardağınızdaki çayın şekerini karıştırırken kaşığı neden ısındığını düşündünüz mü ?

Çay içerken çay bardağındaki şekeri karıştırdığımızda çay kaşığı ısınır. Bunun sebebini hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Sıcak çayın ısısını çay kaşığına aktarması ve sıcaklık dengelenmesi olayı nedeniyle çay kaşığı ısınır. Özellikle metal çay kaşıkları oldukça hızlı bir şekilde ısınırlar.

Eğer sıcak çayımız içerisine buzluktan çıkardığımız onlarca çay kaşığını koyarsak çayın soğuduğunu kaşıkların ise bir nebze ısındığını görürsünüz. Belli bir süre sonra ısı alış verişi durarak denge sıcaklığına ulaşır.

Hatta kahvaltı sofralarında çay kaşığının bir başkasının eline deydirilmesi sıkça karşılaşılan bir şakadır. Neyse konumuza dönelim. Çay karıştırırken ısı alış verişi olur dedik. Bu konuya biraz daha detaylı girelim.

Maddelerin ısı alış verişi

Yaz aylarında soğuk olarak içmek istediğimi kola, gazoz gibi içecekleri soğuk suya koyarız. Bunun nedeni sıcak haldeki bu içeceklerin soğuk sudan ısılarını düşürerek soğumalarını sağlamaktır. Soğuk haldeki suya koyduğumuz kola içindeki sıcaklığı suya katarken sudaki soğukluğu ise kendine alır. Bu maddeler arası ısı alış verişine verilebilecek en güzel örneklerdendir.

İki madde arasındaki ısı alış verişi ne kadar sürer?

Birbirinden ısı ve sıcaklık olarak farklı değerlerde olan iki madde arasındaki ısı alış verişi sıcaklığın dengelendiği noktaya kadar sürer. Örneğin şöyle diyelim. Bir bardak suyumuz var ve bu suyun sıcaklığı 20 derece. Bu bardağın içine 60 derece sıcaklığında bir demir bilye attık. Bu durumda ikisi ortak noktada buluşurlar. 60+20=80 derece olur ikisinin toplam sıcaklığı. Ortak noktası ise 80/2=40 derece ikisi dengelenir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.