Barışın İnsanlık İçin Önemi Kompozisyon

Barış Habil ve Kabilden bu yana sürekli olarak yıkılan ve zarara uğrayan dostluk ve kardeşlik olgusudur. Barış insanların bir arada anlayış içerisinde ve karşısındakinin haklarını göz ederek birlikte yaşaması olayı olarakta tanımlanabilir. Bu yazımızda barışın insanlık içi önemi ve barış hakkında kısa bir kompozisyonu bulabilirsiniz.

Özellikle son dönemde ülkemizde terör sorununun çözülmeye başlanmasıyla birlikte tek bir burun kanamadan insanların bir arada yaşayabileceği gösterilmiş olup barış adına önemli bir adım atılmıştır. Tarihte ilk kez Habil ve Kabil kardeşler arasında bozulan barış ortamı dünyanın her yerinde yaşatılmadığı her noktada savaşlara ve kana neden olmuştur. Habil ve Kabil anlaşmazlıkları nedeniyle kavga etmiş ve bu kavga birinin diğerini öldürmesiyle son bulmuştur. Barışın bozulduğu ilk an olarak bilinen bu olay o günden bugüne dünyanın her yerinde yaşanmıştır.
barıs
Çeşitli devletler, kişiler, ırklar, dinler, mezhepler arasında barış ortamı bozulmuş kavgalar ve savaşlara neden olmuştur. Barışın olmadığı ortamlarda ancak can ve mal kaybı yaşanırken toplumlar ancak geriye gitmişlerdir. Barış olmayan ortamlarda yaşanan her olayda bir kazanan yoktur. Her ne kadar savaşları bir taraf kazansa da emin olun ki kazanan tarafta birçok şey kaybetmiştir.

Mutlu ve huzurlu bir dünyada yaşamak ve barış ortamını korumak dünyanın ve yeni nesilin geleceği için büyük önem arzetmektedir. Mustafa Kemal Atatürk şu sözüyle barışın önemine dikkat çekmiştir;

“Yurtta barış, dünyada barış”

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.