Basamaklı sağlık sistemine göre hastalanan bir kişinin önce hangi sağlık kuruluşuna başvurması gerekir ?

Basamaklı sağlık sistemine göre hastalanan bir kişi önce hangi sağlık kuruluşuna başvurmalıdır? Ülkemizde son yıllarda uygulanan basamaklı sağlık sistemine göre hasta olduğumuzda ilk olarak bağlı olduğumuz sağlık ocağındaki aile hekimine başvurmamız gerekir.

Onun muayenesi ve teşhisi sonucunda gerekli tedavi yapılır. Eğer daha detaylı bir inceleme gerekirse sevk ile en yakın devlet hastanesine sevk yapılır. Bu şekilde devlet hastanelerindeki yoğunluk engellenmek istenmiştir. Çünkü en küçük hastalıklarda bile insanlar hastanelerin yolunu tutarak daha önemli hastalığı olan kişilerin tedavisini engellemektedir.

Basamaklı sağlık sistemi ile yeşil alan hastaları olarak tabir edilen tedavisinin aile hekimleri ve sağlık ocakları tarafından yapılabileceği hastalar hastaneye gitmeden tedavi edilirler. Örneğin eskiden sürekli kullanmamız gereken bir ilacı bile yazdırmak için hastaneye gitmemiz gerekirdi. Buda hastanelerde aşırı yoğunluk olmasına neden olurdu.

Basamaklı sağlık sisteminin gelmesi ile hem insanlar daha kolay ilaçlarına ulaşabilir oldu hemde hastanelerdeki yoğunluk bir nebzede olsun azaldı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.