Başarısız olmak insan psikolojisini bozarmı

Sizlere bugünkü yazımızda başarısız olmak insan psikolojisini bozar mı sorusuna cevap veren bir yazı paylaşacağız. İnsan psikolojisi o kadar önemlidir ki bu konuyla ilgili yıllarca çeşitli araştırmalar yapılmış değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Halen daha bu konuyla ilgili araştırmalar yapılmaktadır.

Başarı kişilerin göstermiş oldukları üstün performans ve enerjiye denir. Kimi zaman kişinin kişisel yetenek ve becerilerine göre uyum sağlayamadığı durumlarda yetersiz kalırlar ki buna da başarısızlık adı verilir. Başarısız olunca insan ister istemez bu durumdan etkilenir. Fikir ve düşünceleri değişmeye başlar özellikle kendi kişisel yetenek ve becerilerinin yetersiz olduğunu düşünmeye başlar.

Bu ve buna benzer nedenlerle kişi başarısızlıklardan etkilenir. İşte bu yüzden başarısız olmak insan psikolojisini bozar demeyelim de etkilenir demek daha doğru olur.

Kişi başarısızlıklarından etkilenmek yerine öncelikle yapması gereken başarısız olmasına neden olan etkenler veya sebepler nelerdir bunları araştırması gerekir. Başarısız olmasının arkasında yatan sebepler ortadan kaldırıldığı zaman başarısızlık da ortadan kalkmış olacaktır. Yerine başarı gelecek kişinin psikolojisi de düzelecektir.Bir kişinin kendine güveni varsa hiç bir zaman psikolojisinde değişme olmaz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.