Başarmak ile ilgili hikaye

Sizlere bu yazımızda başarmak ile ilgili hikaye örneğini paylaşacağız. Üniversite sınavına girecek olan Kerim sınavın önemini anlamamış olacak ki hiç ders çalışmamaktadır. Bu duruma çok üzülen ailesi onu dershaneye de yazdırmış fakat Kerim dershaneye de çok fazla gitmemektedir.

Bir gün ailesi Kerim’i karşısına almış niye böyle davrandığını sordular. Kerim ise üniversiteye gitmek istemediğini , yeni bir ortama girmek istemediğini söylemiştir.

Ailesi ertesi gün bir rehberlik ve danışma uzmanına giderek durumu anlattılar. Rehberlik ve danışma uzmanı şu tavsiyede bulundu.

Kerim’in bu sınavı kazanırsa tüm hayatının değişmeyeceğini, ilerde iş hayatına girerken çok emin adımlarla ilerleyeceğini anlatın.Arkadaşları üniversiteyi kazandığında çok üzüleceğinden bahsedin dedi.

Ailesi de akşam yemeğinden sonra tek tek hepsini Kerim’le paylaştılar. Kerim odasına geçtiğinde durumu iyice düşündü ve hata yaptığını anladı. Önce işe plan program yapmakla başladı. Ardından çözülmesi gereken test kitaplarını ortaya çıkardı. Konu eksiklerini belirledi ve hiç vakit kaybetmeden çalışmaya başladı.

Başarmak için kendine söz verdi bu konuda çok azim gösterdi ailesi de Kerim’in ders çalıştığını kazanmak için çaba sarf ettiğini görünce çok mutlu oldular.Kerim kazanamasa bile ailesi onun bu çabasını görmek bile çok mutlu etmişti.

Nitekim Kerim sınavı kazanmış ve o bir artık üniversiteli olmuştu. Başarmanın elinden hiç bir şeyin kurtulamayacağını anlayan Kerim ve ailesi de çok mutlu oldular.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.