Başbakanın merkezi yönetim içindeki önemi nedir?

Başbakanlığın İnternet sitesi ya da diğer haber kaynaklarından, başbakanın görev ve sorumluluklarıyla ilgili haberler araştırınız. Bulduğunuz haberlerden seçeceğiniz ikisi hakkındaki özet bilgileri aşağıdaki alanlara yazınız.

Başbakanın görev ve sorumlulukları

  • Bakanların görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini denetlemek
  • Bakanlar kurulunun toplanmasından, çalışmasından ve disiplininden meclise karşı sorumludur.
  • Çeşitli bakanlıklar arası işbirliğini sağlamak, yasaların ve siyasetin yürütülmesini sağlamak
  • Bakanlar kuruluna genel olarak başkanlık eder.
  • Görevli olduğu işlerle meşgul olmak
  • Başbakan bu Anayasa ve yasalarla kendisine verilen diğer yetkileri kullanır ve görevleri yerine getirir.

Başbakanın önemi

Devletin sistemli bir şekilde işleyişini denetlemek, gerektiğinde başkanlık etmek ve kurumlar arası işbirliğini sağlamaktır.

Başbakanla ilgili iki haber hakkında özet bilgi

Okuduğum haberlerle ilgili iki özet

1) Benim okuduğum bu haberde Başbakanın bakanlar kurulunu toplayarak devletin ekonomik durumu ve çözüm süreci hakkında görüşmelere başkanlık ettiğini öğrendim.  sabah gazetesi

2) Başbakanın spor ve gençlik bakanlığı ile aile, sosyal politikalar bakanının işbirliğini sağladığını öğrendim. Bu habere göre iki bakanlık okul dışında gençlerin vakit geçirebileceği sosyal tesislerin ücretsiz kullanımı konusunda anlaştığını gördüm. sabah gazetesi

Bu haberlerde başbakanın hangi görev ve sorumluluklarına değinilmiş?

Başbakanın kurumlar arası işbirliğini sağladığı ve bakanlar kurulunu toplama görevini yerine getirdiğine değinilmiş. Başbakanın görev ve sorumluluklarında zaten bunlar yer alıyor.

Başbakanlığın doğrudan telefon hattı olan Alo 150 BİMER’e eğitim, sağlık, adalet, kültür ve turizm alanlarında yapılmasını istediğiniz bir faaliyeti belirtmeniz istenseydi ne söylerdiniz?

Eğitim: Eğitim sisteminde yer alan sınavların kaldırılmasını söylerdim. Okula başladığımızdan mezun olana kadar birçok sınava girdiğimizi ve öğrencilerin olumsuz etkilendiğini söylerdim.

Sağlık: Okullarda ve eğitim kurumlarında düzenli olarak sağlık taramalarının yapılmasını isterdim.

Adalet: Adaleti temsil eden hakim ve savcıların belli günlerde okullara gelerek adaletin önemini anlatmalarını isterdim.

Kültür ve Turizm: Okullarda kültür festivallerinin düzenlenmesini ve çok sayıda ücretsiz turistik gezi yapılmasını isterdim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.