basit makinaların hayatımızdaki yeri ve önemi

Basit makinaların hayatımızda yeri ve önemi oldukça büyüktür. Basit makinalar hayatımızı kolaylaştırdıkları gibi iş gücünden de faydalanmamızı sağlar. Basit makinalar adından da anlaşılacağı gibi bir iş yada görevin kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan düzeneklerdir. Evlerimizde, işlerimizde kısacası hayatımızda basit makinalardan birçok alanda faydalanırız.

Evimizde kullandığımız basit makinalara örnek vermek gerekirse annelerimiz bunlardan sıklıkla yararlanır. Örneğin yumurta çırpma makinesi. Eskiden bu ürünler ki hala kullanılır bir çırpıcı ucuna takılmış çıkrık kolunun döndürülmesi prensibiyle çalışır. Bir kaba kırdığımız yumurtaları bu çırpıcı ile kolayca çırpabiliriz.

Annelerimizin kullandığı diğer bir basit makinada eski dikiş makinalarıdır. Bu makinalarda annelerimiz ayaklarında bulunan pedala bastıklarında kurulan kasnak düzeneğiyle dikiş makinasını çalıştırmaktadırlar. Ayak hareketlerin dikiş iğnesinin hareketini sağlamak için kullanırlar buda büyük kolaylıktır.
basitmakinalar
Diğer bir örneğimiz ise eski su kuyularına kurulmuş çıkrık düzenekleridir. Bu düzenekler çıkrığa ip sarılır ve ipin ucuna su kovası bağlanır. Bağlanan kova çıkrığın çevrilmesi ile kuyu içine veya dışına doğru hareket eder. Bu şekilde kuyudan su çekmek mümkündür.

Hayatımızdaki yeri ve önemine yeniden dönecek olursak onlar bize kolaylıklar sağlayıp hayatımızı pratikleştirir. Elimizle kuvvetimizle yapamayacağımız işleri bu basit makinalar vasıtasıyla rahatlıkla yapabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.