Başkalarının eşyasını izinsiz alan çocuğa nasıl davranılmalıdır

Çocuklar istemeden de olsa başkalarının eşyalarını sahiplenmeyi o eşyaları kendisininmiş gibi kullanmayı çok severler. Kendisine ait olmayan bir eşyayı alıp sahiplendikleri andaki tavırlarımız çocuğun sosyolojik ve psikolojik gelişimi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Anne baba tarafından bu durumlar hoş görülmeyen hatta istenilmeyen bir davranış biçimidir.

Sizler de kendi çocuğunuzun böyle davranışlarda bulunduğunda nasıl tepkiler verirdiniz. Bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim. Böyle durumlarda karşılaşıldığı zamanlarda asıl önemli olan verebileceğimiz ve tepkimizin dozudur. Dozajı doğru ayarlamak çok önemlidir.

Kimileri çocuğa kızar, bağırır yada bazıları herhangi bir tepki vermem, bir kısmınızın da davranışının yanış olduğunu güzel sözlerle onu anlatırdım dersiniz. Herkes kendi kişisel yapısına uygun tepkiler verebilir. Tabii ki tepkilerinizin doğruluğu ve yanlışlığı tartışılır.

Çocuklarımıza belirli kurallar olduğunu onlara anlatarak öğretmeliyiz. BU kuralları sıralayacak olursak;

– Herkesin kendisine ait eşyaların bulunduğunu ve bu eşyaları izinsiz alarak kullanmamamız gerektiğini öğretmeliyiz.

– İzinsiz aldığı eşyaların sahibinden özür dileyerek onları geri vermeleri gerektiğini anlatmalıyız.

– Dükkan, market, kırtasiye gibi yerlerden izinsiz bir eşya aldıysa bunun yanlış bir davranış olduğunu hatta bunun suç olduğunu öğretmeliyiz.

– Çocuk izinsiz bir şeyler almaya devam ediyorsa, hatta bu davranışı alışkanlık haline getirmişse izinsiz aldığı yere götürülüp o kişilerden özür diletilmeli ve bir kaç hafta boyunca oraya götürülmemeli ki bunun bir ceza olduğunu anlayabilsin.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.