başkalarıyla barışık olmak ne demek?

Başkalarıyla barışık olmak ve kendinle barışık olmak gibi bazı sözleri sizde duymuşsunuzdur. Bu yazımızda bu iki deyimi de yakından inceleyeceğiz. Başkalarıyla barışık olmak demek çevresindeki insanlarla geçinmeyi başarabilen etrafıyla uyumlu, çevresince sevilen sayılan kısacası toplum tarafından kabul edilen kimse olmak demektir.

İnsanlar başkalarıyla barışık olarak toplumun bir parçası olurlar. Eğer böyle olmasaydı kendi hayatlarını yaşarlar toplum tarafından kabul görmezlerdi. Yalnız kalmak nasıl mümkün olabilir ki. Elbette insanoğlu ister istemez başkalarıyla barışık olmak zorundadır. Tabi kimin bunu ne kadar başarabildiği önemli. Örneğin okulda arkadaşlarınızı düşünün sizinle iyi anlaşıyorlar mı?, sizi seviyorlar mı, fikir ve düşüncelerinizi önemseyip saygı duyuyorlar mı? Eğer bunu başarabildiyseniz sizde başkalarıyla barışık bir durumdasınız demektir.
barışık olmak
Kendinle barışık olmak ise çok farklı bir olay. İnsanın kendisini sevmesi, neşe içinde olması, yaptıkları ve yapmadıkları için gülümseyip, yaşadığı hayattan mutlu olması demektir. Bazı insanlar vardır ki hep mutludur. Özellikle büyüklerimiz, yada öğretmenlerimiz. Dikkatinizi çeken bir öğretmen illa olmuştur. Sürekli gülümseyen çevresine mutluluk ve neşe saçan bir öğretmen. İşte bu öğretmen kesinlikle kendisiyle barışık biridir. Kendisiyle barışık olan biri rahatlıkla başkalarıyla da barışık olabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.