Başöğretmen Atatürk

Atatürk’e ne zaman “başöğretmen” denilmeye başlandı?

1928 yılında yazı devrimi sonrasında Atatürk’ün kara tahta önünde çekilen resmi görüldüğünde ona başöğretmen denilmeye başlanmıştır. Onun bir öğretmen gibi kara tahta önünde yeni harfleri ve rakamları öğretmesi nedeniyle bu ünvan ona layık görülmüştür.

Metne göre Atatürk’ün en büyük amacı nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük amacı Milli Eğitim Bakanı olarak Türk Kültürünü yükseltmek en büyük amacıdır. Bir gazetecinin yurdu kurtardınız bundan sonraki hedefiniz nedir sorusuna bu şekilde cevap vermiştir.

Atatürk nerede ve kime “Hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz.”sözünü söylemiştir?

Atatürk sürekli okullara ziyaretlerde bulunurdu. Bir gün köy okuluna gitmiş ve içeri girince öğretmen kürsüsünü terk etmiş. Bunun üzerine Atatürk yerinize oturun ve dersinize devam edin sözünü öğretmene söylemiştir.

Atatürk’ün “Sınıfa girdiği zaman cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.” sözü ile anlatmak istediği nedir?

Öğretmenlerin ne kadar değerli olduklarını ve vazifelerinin kutsallığını dile getirmiştir. Atatürk’ün gözünde öğretmenlerin ve eğitimcilerin üstlendiği rol cumhurbaşkanınkinden bile önemlidir. Bu nedenle bu sözü söylemiştir.

Çok yönlü bir lider olan Atatürk’ü bütün yönleriyle, en iyi şekilde tanımak ve tanıtmak elbette kolay değildir. Zira o, “Yüce bir dağdır.” O dağa tırmanmak, orada olup bitenleri etraflıca görebilmek herkesin kârı değildir. Ancak görebildiğimiz kadarıyla o dağı ve çevresini tanıyabilir ve tanıtabiliriz. Bunu yapmak her Türk vatandaşı olarak hepimizin vazgeçilmez görevidir.

Yukarıdaki paragrafta asıl anlatılmak istenen düşünce (ana fikir) aşağıdakilerden hangisidir?
A) Atatürk, dünyadaki en önemli liderlerden biridir.
B) Atatürk’ü tanıtmak çok kolaydır.
C) Büyük bir lider olan Atatürk’ü en iyi şekilde tanıtmak Türk vatandaşlarının görevidir.
D) Atatürk’ü başka milletler de tanımaktadır.

Aşağıdaki cümleleri, uygun kelimelerle tamamlayınız.
Bilim, sanat, spor, devlet yönetimi vb. alanlarda tanınmış kişilerin doğumlarından ölümlerine kadar geçen dönemi anlatan eserlere biyografi denir.
Yazarın başından geçen veya tanık olduğu bir olayı anlattığı yazılara anı denir.
Bilim, sanat, spor gibi alanlarda yazılan, yazarın anlattıklarının doğruluğunu ispatlamaya çalıştığı, ciddi bir dille kaleme alınan yazılara makale denir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.