Bayrağımıza neden saygı göstermeliyiz?

Bayrağımıza neden saygı göstermeliyiz bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle bayrağın ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Bayrak kısaca bağımsızlığın simgesidir. Bayrak bir devletin sınırları içinde yaşayan her insanı tek tek temsil etmektedir. Öyle ise Allahın yarattığı insanları temsil ettiği için, ve bu insanların sembolü durumunda bulunduğu için, bizde kendilerini temsil eden sembollerine yani bayraklarına saygı duymamız gerekmektedir.

Bu bayrak ister kendi bayrağımız isterse başka bir ülkenin bayrağı olsun durum değişmemelidir. Her ulusun kendine ait bir marşı ve bayrağı vardır ve bu bayrak ve marşa saygı, o ulusa, millete de saygı olarak kabul edilmektedir.

Her ikisine ya da birine gösterilen saygısızlık, bayrağın yere atılması, yırtılması yada marş söylenirken saygı duruşunda bulunulmaması, gürültü edilmesi, o milletin kendisine yapılmış olarak algılanır ve halk tarafından büyük tepki görür.

imagesca0zm9jh

Bu ülkenin ne zorluklarla kazanıldığını, bağımsızlık savaşlarını, kurtuluş savaşını düşünürseniz ve bu savaşların ne kadar emekle, kanla ve canla kazanıldığını hatırlarsanız, bağımsızlığın simgesi olan bayrağımıza ve marşımıza da saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.