Bayram denince aklınıza gelen zor şeylere örnekler verebilir misiniz

Bu günkü yazımızda bayram denince aklınıza gelen zor şeylere örnekler verebilir misiniz sorusuna cevap veren yazımızı bulabilirsiniz. Bayram toplumsal dayanışma ve birlikteliğin yaşandığı günlere denir. Bayramlar denince ilk aklımıza gelen insanın içini bir sevinç, bir heyecan kaplar. Çeşit çeşit yapılan tatlılar, börekler, sarmalar bayramların unutulmayan simgeleridir. En özel ve en güzel yemekler hazırlanır, misafirlere ikram edilir. Ayrıca bayram için en güzel ve en temiz kıyafetler giyilir.

Bayramda ilk olarak bütün aile birbirleri ile bayramlaşır, arkasından yapılan kahvaltının tadına doyum olmaz. Herkesin yüzünde bir tebessüm, bir mutluluk ifadesi bulunur.

Yemekten sonra muhabbet eşliğinde kahveler yudumlanırken bir taraftan da misafirler gelmeye başlar. Çünkü bayramlarımızın en önemli özelliği akraba ziyaretinde bulunmaktır. Bayram vesilesiyle vakit bulup da gidilemeyen eş, dost, akrabalar ziyaret edilmiş olur.

Bayramlarda çocuklar daha mutludur, çünkü bayramlaşırken verilen ellerine bir kaç kuruş para, şeker yada çikolata onları mutlu etmeye birebirdir.

Bayramlarda ayrıca mezarlık ziyaretlerine gidilir. Vefat eden akrabaların unutulmadığını, onlarında bayramlarda yad edilmesi gerektiği için aileler akın akın mezarlıklara gider.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.