Bazı tükenmez kalemlerin içinde yaylar bulunur bu yaylar ne işe yarar?

Tükenmez kalemler hayatımızda sıkça kullandığımız araçlardır. Bildiğiniz gibi tükenmez kalemler içerisinde yaylar bulunur ve bu yaylar sayesinde kalemi kullanırız. Peki bu yaylar tükenmez kalemin içinde neden var ve ne işe yarar?

Klasik bir tükenmez kalem düşünün üzerindeki düğmeye bastığımızda kalemin ucu dışarıya çıkar ve yazmaya hazır pozisyona gelir. Yazımızı yazdıktan sonra yine aynı düğmeye basarak kalemin ucunun içeri girmesini sağlarız. Peki bu nasıl oluyor?

Tükenmez kalemin dış ambalajı içinde yaylar bulunur. Bu yaylar sayesinde kalemin düğmesine bastığımızda yay gerilir ve kalemin ucu dışarıda kalır. Yayın gerili kalmasını sağlayan özel bir düzenek kalemin içinde vardır. Yazımızın bitmesi ile birlikte düğmeye bastığımızda yayın gerili olarak kalmasını sağlayan düzenek iptal olur ve yay eski pozisyonunu alır. Bu sayede kalemin ucu içeri çekilir.

Bu yazımızda tükenmez kalemlerin içindeki yayların neden bulunduğunu ve ne işe yaradığını inceledik. Örnek resmi inceleyiniz.

Etkinlikle ilgili sorular

1)Yayı sıkıştırdığınızda yada gerdiğinizde ne gözlemlediniz?

Sıkıştırılan yada gerilen yay ele veya parmaklara kuvvet uygular.

2)Yaya uyguladığınız kuvveti ortadan kaldırınca ne gözlemlediniz.

Yaya uygulanan kuvvet ortadan kaldırıldığında yay eski haline döner. Yaylar esneklik özelliği gösterir.

3)Yaya uyguladığınız kuvvet değişince nasıl bir farklılık ortaya çıktı?

Yaylara uygulanan kuvvet değişince yayların sıkılma ve gerilme durumu değişir. Bu durumda yayların parmaklara ve ele uyguladığı kuvvetin büyüklüğü uyguladığımız kuvvete göre değişir.

4)Yayın parmaklarınıza, ellerinize ve avucunuza uyguladığı kuvvetin yönü aynı mı neden?

Yaylar kendilerini sıkıştıran, geren yada esneten kuvvetin ters yönünde kuvvet uygular.

5)Etkinlikte kullandığınız iki yay arasında ne gibi farklılıklar gözlemlediniz açıklayınız?

İki farklı yaya uygulanan aynı kuvvet yaylarda farklı gerilme ve sıkışma oranları gösterir. Buda yayların farklı esneklik özelliği taşıdığını gösterir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.