Bebeğin gelişimi için neler yapılmalıdır

Bu yazımızda sizlere bebeğin gelişimi için neler yapılmalıdır konusuyla ilgili bilgi vereceğiz. Bebekler dünyaya gözünü açtıkları andan itibaren iletişim kurmaya çalışırlar. Onların en önemli duyguları keşfetme hissidir. Çevresinde olup bitenlere anlam vermeye çalışırlar. Bu zamanda anne ve babaların bebeklerin kendilerini güvende hissedebilmeleri için dokunarak iletişime geçmelidir.

Zeka gelişimi için küçük daha bir şey anlamaz diyerek düşünülmemeli aksine her şeyi anladıkları bilinmelidir. Bu yüzden bebeklerle sürekli konuşarak iletişim sağlanmalıdır. Beyin gelişimi bebeklerde dilden geçtiği unutulmamalıdır. Konuşurken gözlerinin içine bakılmalı çünkü bebeklerde göz teması kurmak çok önemlidir.

untitled

İlk aylarda özellikle oyuncaklara karşı ilgileri büyüktür. Sesli ve renkli oyuncaklar özellikle çok dikkatini çeker. Bu yüzden oyuncaklarla tanışmasına izin verilmelidir.

Bebeği ayrıca farklı ortamlara sokulmalıdır. Tek bir odanın, aynı evin içinde aynı kişileri görmesi çocuğun bilişsel, motor gelişimini önemli ölçüde engelleyecektir. Bebek daha ilk aylardan itibaren farklı kişileri görmeli, farklı ortamlarda bulunmalıdır.

Kesinlikle unutulmaması gereken konu ise bebeklere gerektiğinden fazla yeni bir şeyler öğretmeye çalışılmamalı, yükleme yapılmamalıdır. Her şey zamanında ve yeteri kadar alındığında gelişimi sağlıklı bir bebek olacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.