Ben Büyüyünce

3. Sınıf Hayat Bilgisi dersinde yer alan Ben Büyüyünce temasındaki etkinlikler, soru ve cevaplar bulunmaktadır. Etkinlikte yer alan sorular şunlardır;

Şimdi tüm bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Çevrenizdeki kişilerin meslekleri nelerdir?

Çevremde her meslekten kişiler bulunuyor. Evimizin çevresinde çeşitli meslek dallarına sahip kişiler var. Örneğin evimizin karşısında berber ve terzi bulunuyor. Hemen evimizin altında ise market ve inşaat malzemeleri satan bir dükkan var.

Hasan Amca: Berber
Fevziye Abla: Terzi
Nuri Amca: Bakkal
Süleyman Abi: İnşaat malzemeleri satıyor.

ben büyüyünce

Abisi kardeşine hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz meslekleri gösteriyor.

Siz gelecekte hangi mesleği seçmeyi düşünüyorsunuz?

Benim gelecekte seçmeyi düşündüğüm meslek kesinlikle pilotluk. Gökyüzünde uçmayı ve insanları çeşitli ülkelere taşımayı istiyorum. Bembeyaz bulutlar arasında dünyamızı gökyüzünden görmek ve uzun yolculuklara çıkmak istiyorum. Bu nedenle seçmek istediğim meslek pilotluk.

Siz de hayalini kurduğunuz mesleği anlatınız

Benim hayalini kurduğum meslek uçmakla ilgili. Bu meslekte hava ulaşım araçlarını kullanarak gitmek istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Aynı zamanda insanları da yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Hayalimdeki meslek olan yolcu uçağı pilotu gökyüzünde bulutlar arasında çok uzaklara gidebiliyor. Yolcuları farklı ülkelere götürürken dünyayı kuşbakışı görebiliyor. Yeni ülkelere gidip yeni yerler, yeni insanlar tanıyabiliyor.

Çalışma Kitabı Soruları


1. Yakın çevrenizden farklı mesleklerde çalışan iki kişi ile görüşme yapınız. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1. Meslek
Araştırdığım mesleğin adı: Berberlik
Bu meslek hayatınızı nasıl kolaylaştırıyor: Kişisel ihtiyacımız olan tıraş işlemini bu meslek sağlıyor. Herkes kendi tıraş olmaya kalksa kimse iyi bir şekilde bunu yapamazdı. Bizim için bu işi berberler yapıyor.
Hangi ihtiyacınızı karşılıyor: Saçlarımı kesiyor ve kişisel bakımımı yapıyor.
Bu mesleğin olmaması durumunda çevrenizde nelerin değişebileceğine yönelik düşüncelerinizi yazarak belirtiniz
Eğer bu meslek olmasaydı herkesin saçları uzardı. Kendimiz tıraş olmak zorunda kalırdık ve saçlarımız çok kötü görünürdü.
2. Meslek
Araştırdığım mesleğin adı: Tamircilik
Bu meslek hayatınızı nasıl kolaylaştırıyor: Bozulan eşyalarımızın tamir ve onarımını yapıyor. Bu işleri bizim yapmamız mümkün değil. Çünkü birçok parça ve anahtar takımı var.
Hangi ihtiyacınızı karşılıyor: Evdeki buzdolabı, çamaşır makinası bozulunca onları yapıyor. Düzenli bakımlarını yapıyor.
Bu mesleğin olmaması durumunda çevrenizde nelerin değişebileceğine yönelik düşüncelerinizi yazarak belirtiniz
Eğer bu meslek olmasaydı bozulan herşeyin yenisini almak zorunda kalırdık. Bu hem bize hemde ülke ekonomisine zarar verirdi.

2. Bir zaman makinesi ile on beş yıl sonrasına gittiğinizi ve bir meslek sahibi olduğunuzu hayal ediniz. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak bu meslekle ilgili duygu, düşünce ve beklentilerinizi anlatınız.
Hayalimdeki meslek: Pilotluk
Kelimeler: şiir, şarkı, masal, öykü, resim, akrostiş, drama

Ben bunlar arasından şiir olanı seçtim ve akrostiş olmasına özen gösterdim.

Pilotum Ben

Pilot olmak bir başkadır.
İnsanlara uzakları yakın ederim
Leyleklerdir benim yol arkadaşım.
Okyanusları aşar giderim
Tutunurum bulutlara, uçarım ben.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.