Ben Nasıl Bir Vatandaşım Kompozisyon

O, sen, ben nasıl bir vatandaşız. Klasik bir vatandaş tiplemesini anlatalım ilk önce. Vatandaşlık görevleri olan kamu malını korumak, askerlik görevini yerine getirmek, vergi vermek ve haklarını arayan demokrasiye inanan bir kişiye vatandaş adı verilir.

Günümüzde bu görevler yarım yamalak yerine gerilse de bir kısım iyi bir vatandaş olmak için mücadele veriyor. Vergi kaçırmak, askerlik hizmetinden yırtmak adına binbir formül geliştiren insanoğlu yaşadığı toprağa, memlekete adeta ihanet eder durumdalar. Vatandaşlık görevlerini yerine getirmekten kaçmaya çalışan bu insanlar toplum içinde yer edinmeyi başarırken aslında geleceğinden çaldığından bir haber yaşıyor.

Zira vereceği vergi onun çocukları için daha iyi yaşam koşulları, daha iyi hizmet ve güçlü bir Türkiye için. Lakin bu onun farkında değil. Askerlik hizmeti ise en önemli kutsal görevlerden vatanı, milleti ve bekamızı korumak için, sevdiklerinin huzur içinde yaşaması için her erkeğin yapması gereken görevlerden biridir.

Ya kamu malına zarar verenler. Ben yada siz vaktinde hepimiz yaptık bunu. Bir sokak lambasını kırdığımız, okul sıralarına yazı yazdığımız günleri hangimiz unuttu ki. Halbuki bunlar bizden sonra ki kuşaklara da hizmet verebilecek şeylerdi. Bunları yenilemek için harcanan paralar bize hizmet olarak dönebilirdi.

Güçlü bir Türkiye iyi bir gelecek için vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.