Ben ve Çevrem Etkinlikleri

Görseldeki gibi bir yerde yaşamak ister misiniz? Neden?

Görseli incelediğimde çevrenin pis olduğunu görebiliyoruz. Sokağın her bir tarafına çöpler dağılmış durumda. Buda ortamın çok kötü görünmesine neden oluyor. Bu nedenle görseldeki gibi bir yerde asla yaşamak istemezdim.

Okul temizliği için neler yapılabilir?

Okulumuzun daha temiz ve güzel olması için çevremizin temiz olmasına özen göstermeliyiz. Çöplerin yerlere atılmaması, okul bahçesinin, sınıfların temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Sınıftaki çöplerin düzenli olarak boşaltılması, sınıfın havalandırılması oldukça önemlidir. Herhangi bir aksilik durumunda öğretmenimize bilgi vermemiz gerekebilir.

kirli ortam

Resimde görüldüğü gibi bu çevre çöpler nedeniyle çok kötü görülüyor. Çöpler sokağın her bir tarafına saçılmış durumda. Bu ortamda kimse yaşamak istemez.

Yaşadığınız çevrenin temizliğinde her bireyin sorumluluk almasının yararları nelerdir?

Her birey yaşadığı çevrede sorumluluk almalıdır. Çünkü çevre bize, sevdiklerimize ait bir alandır. Bu nedenle çevremizi korumak için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Çevrenin kirlenmesine neden olanları uyarmalı ve düzenin sağlanması için adımlar atmalıyız. Mahallemizde, sınıfımızda çöpler toplanmadığı ve dökülmediği zamanlarda sorumlulara bilgi veremeliyiz. Böylece güzel bir çevrenin oluşturulması sağlanabilir.

Yaşadığınız ortamlardan birini (mahalle, okul, sınıf, ev vb.) seçiniz. Aşağıdaki alana seçtiğiniz alanı tanıtan bir yazı yazınız.

Ben kendi evimizi seçtim. Bizim evimiz bir apartman dairesi. Çok büyük olmasa da çokta küçük olmayan bir ev. Bu evde kardeşim, annem, babam ve ben yaşıyoruz. Yani aynı ortamı paylaşıyoruz. Ayrıca apartmanda oturduğumuz için ortak kullanım alanlarımız var. Evimizi nasıl temiz tutmaya çalışıyorsak apartmanımız içinde bu şekilde davranıyoruz. Böylece güzel, temiz bir ortamda yaşayabiliyoruz.

Yaşanılan ortamların temizliği için neler yapılabilir? Yazınız.

Yaşadığımız ortamların temizliği için kendimiz kadar çevremizdeki kişilerinde bilinçli olması gerekir. Ortamlar ortak kullanım alanları olduğu için hep birlikte hareket etmemiz gerekir. Bir evin temizliği için sadece annemizin özen göstermesi yeterli olmaz. Benim, kardeşimin ve babamın temiz olması, ev kurallarına uygun hareket etmesi gerekir. Ancak bu şekilde temiz yaşanılabilir bir ortam elde ederiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.