Benim Büyük Yuvam

Vatanımız neden bizim büyük yuvamızdır?

Çünkü vatanımız üzerinde yaşıyoruz. Yaşadığımız yer evimiz gibi bize aittir. Tek farkı sadece aile bireyleri ile değil tüm vatandaşlarla paylaşıyoruz. Bu nedenle bizim büyük yuvamızdır. Ona sahip çıkmalı ve korumalıyız. Vatanımızı tıpkı evimiz gibi sevmeliyiz.

Bulunduğunuz yerleşim birimini “mahalle, ilçe, il” olarak tanıtabilir misiniz? Nasıl?

Yaşadığım Mahalle: Küçük bir mahalle de yaşıyorum. Esnaf ve komşular birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Bu mahalledeki herkes birbirine selam verir ve hal hatır sorar. Mahallemizde ilköğretim okulu ve çocuk parkları bulunuyor.

Yaşadığım İlçe: İlçemiz oldukça büyük bir ilçe. İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri Kadıköy. Fenerbahçe spor kulübü burada yer alıyor. Stadyumuda var. Denize kıyısı olan ilçemiz çok güzel bir yerde.

Yaşadığım il: Ben İstanbul’da yaşıyorum. Bu şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu nedenle çok kültürel ve tarihi eseri bulunuyor. Bulunduğu konum olarakta çok güzel bir şehir. Bence dünyanın en güzel şehri.

Vatan, il, semt, mahalle, ülke, çevre bilinci öykü yazma

Benim güzel vatanım

Taşı, toprağı altın olan vatanım. Her köşesinde ayrı bir kültür, ayrı bir güzellik bulunuyor. Cennete benzeyen vatanım tertemiz ve pırıl pırıl. Tüm dünyanın hayranlıkla seyrettiği öyle güzel bir yer burası. Her bir ili farklı güzellikler barındırırken, illeri gezerken semtlerde, mahallelerde bambaşka dünyalarla karşılaşırsınız.

Ülkemiz çevre ve doğa güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle insanlara çevre bilinci konusunda birçok bildiri ve eğitim yapılıyor. Aksi halde böylesine güzel bir vatanı kim koruyabilir ki.

Bizler vatanımızın kıymetini bilerek onu korumalı ve yüceltmeliyiz.

1. Noktalı yerlere, örnekteki gibi ülkemizi önemli kılan iki özellik daha yazınız.

-Verimli topraklara sahip olmamız
-Dünyanın en güzel yerinde bulunmamız

2. Yaşadığınız yeri sizin için önemli kılan üç nedeni aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

-Eğitim, ulaşım ve sağlık hizmetlerini barındırıyor.
-Ülkemizin en büyük şehri ve burada istediğim herşeyi bulabiliyorum
-Zengin kültürel ve tarihi mirası var

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.