Benim Fikrim

  1. Kendinizi ülkemizin yöneticisi olarak hayal ettiğiniz oldu mu?
  2. Ata’mızın bu sözünden ne anlıyorsunuz?
  3. Cumhuriyetimizi koruma, güçlendirme ve geliştirmede vatandaşlık görevlerini yerine getirmenin etkisi nedir?
  4. Bir öğrenci olarak neler yapmanız gerekiyor?
  5. Neden cumhuriyetimizi korumak, güçlendirmek ve geliştirmek gerekiyor?
  6. Sihirli bir değneğiniz olduğunu düşününüz
  7. Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve geliştirme projesi

 

 

Kendinizi ülkemizin yöneticisi olarak hayal ettiğiniz oldu mu? Böyle bir durumda ülkemiz için neler yapmayı düşünürdünüz?

Elbette bir kaç kez kendimi ülkemizin bir Cumhurbaşkanı yada Başbakanı olarak hayal ettiğim olmuştur. Eğer ben bir devlet yöneticisi olsam ülkemdeki insanların daha mutlu ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlamak için çalışmalar yapardım. Halkın sorunlarına çare arar devletin imkanlarını seferber ederek onların sorunlarını çözerdim. İşsizlik ve kadına şiddet gibi sorunlar ilk çözeceğim konular olurdu.

Ata’mızın bu sözünden ne anlıyorsunuz? Bu, Ata’mızın bizlere verdiği bir görev midir? Bu görevi nasıl yerine getirebiliriz?

Atatürk bizlere Cumhuriyet gibi büyük bir armağan verdi. Ve şu sözlerle bu hediyenin değerini bizlere anlattı.

“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.” M. Kemal ATATÜRK

Bu sözden de anlaşılacağı gibi Cumhuriyeti korumak ve ilelebet yaşatmak bizim bir görevimizdir. Bunu onun ilkelerine bağlı kalarak, vatanına ve devletine hayırlı bir birey olarak sağlayabiliriz.

Cumhuriyetimizi koruma, güçlendirme ve geliştirmede vatandaşlık görevlerini yerine getirmenin etkisi nedir?

Cumhuriyet bir devletin yönetim biçimi olduğu için sağlıklı bir şekilde varlığını sürdürmesi ancak devletin varlığı ile sağlanabilir. Bir devletin varlığını sürdürmesi ise ancak vatandaşlarının üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmesine bağlıdır. Bu nedenle vatandaşlık görevlerimizi yerine getirerek devletimizi, dolayısıyla cumhuriyetimizi koruyabiliriz.

Şimdi, bir öğrenci olarak neler yapmanız gerekiyor? Yeni fikirler üretiniz. Bunları bir proje hâline getirip arkadaşlarınıza sununuz

Bizler öğrenciler olarak iyi birer öğrenci olmalı ve derslerimizde başarılı olmalıyız. Ayrıca nasıl iyi bir vatandaş olunur ve cumhuriyeti nasıl koruruz bunları öğrenmemiz gerekir. Bunları yapabileceğimiz yeni projeler üretebiliriz. Örneğin toplumun Cumhuriyet seminerleri ile bilinçlendirilmesi.

Neden cumhuriyetimizi korumak, güçlendirmek ve geliştirmek gerekiyor?

Cumhuriyet hepimizin bir arada yaşamamızı sağlayan herkesin söz sahibi olduğu bir yönetim biçimi. Toplumdan her kesimin temsil edildiği için herkes tarafından kabul edilen değerli bir yönetim şekli. Bu nedenle cumhuriyeti korumak ve geliştirmek bizim devletimiz için oldukça önemlidir.

Sihirli bir değneğiniz olduğunu düşününüz. Bu sihirli değnekle gerçekleştirebileceğiniz sadece üç dileğiniz var. Dileklerinizi Türkiye Cumhuriyeti için neler yapabileceğinizi düşünerek belirleyiniz.

Eğer elimde sihirli bir değnek olsa ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti için birçok şeyi değiştirirdim. Sadece üç dilek hakkım olduğu için bu dileklerim şunlar olurdu;

İşsizlik yok olsun
Ülkemiz enerji bakımından dışa bağımlı olmasın
Çok zengin bir ülke olalım.

Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve geliştirme projesi

Benim projem tüm insanların çalışması esasına dayanıyor. Ancak bu şekilde üreten ve zengin bir Türkiye haline gelebiliriz. Ülkemize birçok yeni fabrikalar açılmasını sağlayarak işsiz kimsenin kalmamasını sağlardım. Bu sayede herkes para kazanabilirdi. Üreten bir Türkiye olarak bu ürünleri herkesten düşük fiyatlarla satardım. Ekonomik olarak güçlü bir ülke olarak Cumhuriyetimizi ve devletimizi koruyabiliriz.

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın etkinliği Hava ve Trafik sorularına buradan ulaşabilirler. Hava ve Trafik Bir önceki ödevleri olan Geçmişten Günümüze teması sorularına ise buradan ulaşabilirler. Geçmişten Günümüze

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.