BENİM FİKRİMİ SORARSANIZ

Aileniz bir konuda fikrinizi sorduğunda neler hissedersiniz?

Böyle bir olay beni gururlandırır ve ailemin bana değer verdiğini hissederim. Çünkü onların benim fikrimi sorması benimde o evde söz sahibi olduğumun göstergesidir. Bu nedenle büyük küçük demeden herkese fikirleri sorulması iyi bir yaklaşım olur. Hangi konuda olursa olsun ailemin bana fikirlerimi sorması güzel duygular hissettirir.

Ailenizde hangi kararlar alınırken siz de fikrinizi söylüyorsunuz?

Yaz tatili planları yapılırken, alış verişe çıktığımızda bana birşey alınacaksa benim fikirlerimde sorulur. Yada her hafta sonu babam evdekileri toplayarak hafta sonu ne yapalım nereye gitmek istersiniz diye bana ve kardeşime fikirlerimizi sorar. Benim odamda yapılacak değişiklikler içinde annem benim fikirlerimi önemser.

Ailenizde konuşmanıza, fikrinizi söylemenize izin verilmeseydi neler hissederdiniz?

Kendimi çok mutsuz ve değersiz hissederdim. Sanki benim isteklerimin hiçbir önemi yok gibi düşünürdüm. İçime kapanır ve mutsuz bir çocuk olurdum. Ama çok şükür ki ailem böyle birşey yapmıyor.

Ailenizde başka ne gibi hak ve hürriyetleriniz var?

Benim odamın düzenlenmesinde benim düşüncelerim ve isteklerim önemlidir. Ayrıca bana alınacak kıyafetlerin seçiminde, izlediğim televizyon programlarının seçiminde benim düşüncelerim önemlidir.

Aile büyükleri çocukların ve ailedeki diğer kişileri fikirlerini almalıdır.

Karikatürü inceleyiniz. Birinci karedeki çocukların görüşleriyle ilgili düşüncelerinizi noktalı satırlara yazınız.

Birinci karikatürdeki çocuklar diğer karikatürdeki çocukları karşıdan izliyorlar. Ve ne yaptıkları konusunda herhangi bir fikirleri yok. İkinci resimdeki çocuklar ise bayram kutlaması için ev ev dolaşarak insanlarla bayramlaşıyorlar. Adam onlara şeker ikram ediyor. Muhtemelen Ramazan Bayramı

Ailenizi ilgilendiren konular da sizin fikirleriniz dikkate alınmazsa ne yaparsınız? Bu durum, size haklarınızın çiğnendiği hissini verir mi? Neden?

Eğer ailem evle ve benimle ilgili bir konuda benim görüş ve düşüncelerimi almazsa onlara bu yaptıklarının yanlış olduğunu ve benim fikirlerime de değer vermeleri gerektiğini söylerim. Tabi ki kendi haklarımın çiğnendiğini düşünür, üzülürdüm. Çünkü bu evde bende yaşıyorum ve beni de düşünmeleri gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.