Benjamin Franklin Kimdir Hayatı Çocukluğu

17 Ocak 1706 Amerik’da doğan ünlü bilim adamı Benjamin Franklin 17 kardeşin 10. çocuğu olarak dünyaya geldi. Bol kardeşli ve eğlenceli bir çocukluğu olan Benjamin Franklin’in babası ise sabun ve mum üreticisiydi. 12 yaşında okulu bırakıp bir basım evinde çalışan abisinin yanına çırak olarak giren Benjamin Franklin burada bu mesleği öğrendi ve edebiyat çalışmalarına başladı.

1730 yılında ilk basım evi ve gazetesini kuran Benjamin Franklin burada siyasi, bilim, felsefe gibi birçok kategoride yazılar yazdı. Daha sonra basım evlerini çoğaltıp saygın bir kişilik kazandı. 1736 yılında ise Philadelphia meclis genel sekreteri oldu. Buradaki başarısı ile Pensilvanya meclisine seçilen Benjamin Franklin bir yandan bilimsel çalışmalarına devam etti.

Elektrik yüklerinde bulunan artı ve eksi uçları keşfeden Benjamin Franklin elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya attı. Hatta yağmurlu ve fırtınalı bir havada uçurtma uçurarak yıldırımın elektrik yüklü olduğunu keşfetti fakat bu onun iki yardımcısının hayatına mal oldu. Bu gelişme üzerine paratoneri icat eden ve yıldırımdan korunmayı sağlayan Benjamin Franklin önemli bir gelişmeye imza attı.

benjaminfranklin

1757 yılına Amerika’da ortaya çıkan Sömürgeler İsyanında isyancıların kalbini kazanarak Amerikan Meclisine seçildi. Hatta ünlü Amerikan Bağımsızlık Bildirgesinin hazırlanmasında bizzat rol aldı. Sömürgecilerin isyanına verdiği destek, onur dolu bir yaşamı paraya tercih eden Benjamin Franklin bu nedenle Amerikan kültüründe önemli bir yere sahiptir.

17 Nisan 1970 yılında 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.