besinler organizmada hangi sıraya göre kullanılır

Besinler organizmalarda canlılığın gereği kullanılmaktadır. Hücredeki besinlerin metabolizmada kullanılmasına beslenme adı verilir. Beslenme sırasında besinler organizmalarda belli bir sıraya göre kullanılmaktadır. Bu sıra karbonhidrat, yağ ve şeklindedir.

Besinler organizmaların beslenmelerine ve aynı zamanda yapıtaşı olarak kullanılmasında görev alırlar. Özellikle protein hücrenin bir yapı taşıdır. Bu besinlerden yağlar en çok enerji verici ve besleyici iken en az enerji ve besleyicilik değerini karbonhidratlar verir. Proteinler hücrenin yapısında yer aldığı için kullanım sırasında son sırayı almıştır.

Bu besinlerin sindirilme zorluğu bakımından sırası ise yağ, protein ve karbonhidrattır.

Yağ, protein ve karbonhidratların yapısı, ne işe yaradıkları ve kullanım alanlarına dair detaylı bilgiyi şu yazımızda bulabilirsiniz. Bknz

organizmada besin kullanımı

Besinlerin organizmada hangi sıraya göre kullanıldığına dair şema

Karbonhidrat ==> Yağ ==> Protein

Bu besinlerin sindirilmesi kolay olandan zor olana doğru şeması

Karbonhidrat ==> Protein ==> Yağ

Muhtemelen öğretmeniniz size protein yağdan daha kolay sindiriliyor. Neden öncelikle yağları kullanmayı tercih ediyoruz derse cevabınız şu olmalıdır. Proteinler hücrenin yapısındaki temel yapı maddesidir. Bu nedenle en son kullanılması tercih edilir. Ayrıca yağlar proteinlere göre çok daha fazla enerji verirler daha besleyicidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.