Besinleri Niçin Taze Tüketmek Gerekir

Besinler vücut sağlığımız için ve hayatta kalmamız için büyük önem taşır. Peki besinlerin taze bir şekilde tüketilmesinin de bu kadar önemli olduğunu hiç biliyormuydunuz. Besinler zamanında ve taze olarak tüketilmelidir ki besleyici özelliklerini kaybetmesinler, vitamin ve mineral bakımından zenginliğini korusunlar ve vücudumuza yüksek düzeyde katkıda bulunsunlar.

Sebze ve meyveler dondurularak, yada ambalajlanarak saklandığında şüphesiz ki besin değerleri azalarak düşmektedir. Özellikle sebzeler saklanmak için parçalanarak yada bölünerek ambalajlanır. Bu olayda sebzelerin besin değerlerini azalttığı gibi içerisindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olmaktadır.

Sebzeler ve meyveler yetiştiği toprağa göre vitamin ve mineral bakımından zenginliklerinde farklılık gösterebilir. Ayrıca yapay gübrelerin kullanıldığı sebze ve meyveler şoklanarak saklandığın doğal olarak yetişen ürünlerden çok daha az besin değeri taşırlar.
besin
Besinlerden en iyi şekilde yararlanmak ve iyi beslenmek adına besinleri taze olarak tüketmek gerekir. Bu nedenle sebze ve meyveleri zamanında tüketerek iyi şekilde beslenebiliriz. Kış aylarında satılan domatesler sera ortamında yetiştiği için yaz aylarında satılan domateslerden çok daha az besleyicidir. Her ne kadar domates kışında taze olarak yetişse de doğal olarak yetişmemiştir.

Son olarak besinlerle ilgili diğer bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.