Besinlerin son kullanma tarihinin insan sağlığı açısından önemi

Marketten yada herhangi bir yerden aldığımız besinlerin üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaktadır ve bu tarihten sonra tüketilmesi riskli olup satılması da yasaktır. Peki neden son tüketim tarihi var ve bu tarihten sonra ne gibi riskler meydana gelebilir. Besinler belirli bir süre için besleyici özelliklerini korurken aynı zamanda bu süre zarfı sonunda kimyasal değişime uğrayarak farklı ürünler oluşturabilir.

Özellikle et, süt ve süt ürünlerinde son kullanma tarihi büyük önem taşır. Çünkü bu besinler çok kısa süre içerisinde içindeki bakteriler nedeniyle kimyasal değişime uğrayarak insan sağlığını tehdit eder. Son kullanma tarihi geçen besinler insan vücudunun zehirlenmesine neden olurken kişide kusma, mide bulantısı, ateş ve karın ağrısı gibi reaksiyonlar gösterebilir.

Süt ve süt ürünleri içerisindeki bakteriler en hızlı şekilde reaksiyon gösteren bakteri türleri oldukları için bu besinler en çabuk bozulan besinlerdir. Sağlığımızı tehdit etmeden beslenmek için marketten aldığımız besinlerin son kullanma tarihi kadar üretim tarihlerine de bakmalıyız. Mümkün olduğu kadar yeni üretilmiş ve taze ürünler tüketmemiz gerekir.bknz

Besinlerin son kullanma tarihi insan sağlığı için ürün üzerine yasal mevzuat gereği konulmuştur. Eğer aldığımız herhangi bir ürünün son kullanma tarihinin geçtiğini farketmezsek bu ürünü geri götürüp iade edebileceğimizin bir tüketici haklarımızdan biri olduğunu bilmenizde fayda var.

Siz siz olun sağlıklı bir yaşam için aldığınız ürünlerin son kullanma tarihine bakın ve o tarih gelmeden öncede tüketmeye özen gösterin. Özellikle ambalajlı ürünleri ambalajı açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketmeye özen gösterin. Zira havasız bir şekilde ambalajlanan ürünler bozulmadan son kullanma tarihine kadar dayanabilirken ambalajı açıldığı andan itibaren bu süre daha aşağılara inmektedir. Süt ve süt ürünlerinin üzerinde bu nedenle ambalajı açıldıktan sonra …. şu kadar gün içinde tüketilmelidir şeklinde yazar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.