Beyin göçü nedir Türkiyede beyin göçü

İlk olarak beyin göçünün anlamını birlikte öğrenelim. Beyin göçü yetiştirilmesi için oldukça büyük kaynaklar gerektiren yada yetiştiği halde ilgisizlik ve olanaksızlıklar sebebiyle bilim insanı, hekim ve mühendis gibi vasıflı insan gücünün kendisinden dahada gelişmiş olan bir ülkeye göç etmesine beyin göçü denir.

Ülkemizde her yıl yüzlerce hatta binlerce çocuk dünyaya geliyor. O çocukların her türlü ihtiyaçları karşılanıp onlar için nice fedakarlıklar yapıyoruz. İlk okul ortaokul lise derken üniversite yılları başlıyor. Güzel bir bölüm kazanıp belirli bir süre sonra okuldan mezun oluyor.

Sonra ise mezun olduğu bölümde yeterince iş imkanı olmadığı için yurt dışına gidiyor ve oraya yerleşiyor. Bu süreden sonra artık yaşadığı ülke için çalışmaya, hizmet etmeye başlıyor. Hatta bu şekilde çalışanların büyük bir bölümü geri dönmeyerek orada hayatını kazanmaya devam ediyorlar.

Bu şekilde beyin göçü alan ülkeler, ailenin bir çok maddi ve manevi emek harcayarak yetiştirdiği bu genç nesillere hazır, iyi eğitim görmüş, kendini geliştirmiş, yetenekli, görgülü insanları alıp onlardan istedikleri şekilde yararlanıyorlar. İşte beyin göçünü en iyi şekilde anlatmanın basit yolu bu yazımızda anlatılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.