Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Beyin omurilik soğanı omurilik beyincik görevleri

Bu yazımızda beyin, omurilik, omurilik soğanı ve beyincik nedir ve görevlerini inceleyeceğiz. İnsanın yaşamı ve sinir sistemiyle doğrudan alakalı olan bu unsurlar hayati öneme sahiptir. Dilerseniz bunların görevlerini ve nerede bulunduklarını yakından inceleyelim.

Beyin

Birçok hayvanda kafatası içerisinde duyu organları ve ağıza yakın bölümde bulunur. Beyin sinir sisteminin merkezi yönetimidir. Beyinin görevleri ise şu şekildedir. Duyu organlarını, hormonların salgılanmasını sağlarken kendi isteğimizle yaptığımız hareketler buradan yönetilir. Okumamızı, yazmamızı ve anlamamızı beyin sağlarken aynı zamanda akıl işlevlerini kontrol eder. Açıkma, kan basıncı, susama, üşüme gibi işlevler beynin emriyle gerçekleşir.

Ödeviniz için ikinci açıklama

Çevresel sinir sistemi:
1-Nörönlar:vucudumuzun her yerini kaplayan en büyük bölümdür.bunlar birbirine titreşim vererek ileti sağlar.en son olarak omuriliğe kadar gelir ve omurilik beyine iletir.Bu sinir sistemi yaşamımızı her dakikasında vardır.Bu iletileri iletirlerken çok hızlı ilerlerler.Buna örnek olarak ayağımıza bir iğne dokundurarak anlayabiliriz.ayağımızı çekmemiz kısa bir süre alır.bu sinirlerin çok hızlı ilerlediğini anlatır.
Merkezi Sinir Sistemi:
1-Beyin:beyinin görevlerinden biride nörönlardan iletilip omurilik sayesinde beyne gelen iletilere cevap verip göndermek.Başka bir görevi ise dildeki tat alma duyularını kontrol etmektir.Görevlerinde biri ise hafızayı kaydetme.Görevlerinde biri ise istemli kasları çalıştırır.
2-Beyincik:beyincik denge merkezidir.Ve kasların uyumlu çalışmasını sağlar.
3-Omurilik Soğanı:Sinir sisteminin çalışmasını sağlar.
4-Omurilik:Görevi refleks merkezidir.beyin ile aradaki sinir iletilerini iletir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.