Bilgi paylaştıkça çoğalır kompozisyon

Her insan kendi bildiklerini konuşmalı anlatmalı ve paylaşmalıdır. Her şeyi ben bilirim her şeyi en iyi ben yaparım diyebilen bir insan sadece kendini kandırmış olur. Bilgi aslına bakıldığında paylaşıldıkça çoğalan bir şeydir. Siz bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz fakat bilmediğiniz o kadar çok şey vardır ki bunun farkına bile varamazsınız.

İnsan bunu ancak birileriyle konuşurken, tartışırken yada dertleşirken farkına varabilir. Bu dünya da her şeyi bilen birine rastladınız mı. Bunun cevabı tabi ki hayırdır. Çünkü insan ne kadar bilgili olursa olsun duymadığı görmediği varlığından haberdar dahi olmadı şeyler vardır.

Bilginin paylaştıkça çoğaldığı gerçeği yapılan araştırmalar sonucunda da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilgi aslında güçtür. Bilgili bir insan aynı zamanda güçlü bir insandır. Okula giden bir çocuk düşünün. Ödev yaparken zorlandığı anlarda annesinin ve babasının bilgisinden faydalanır. O ödevin sonuna geldiğinde anne ve babası o çocuk için güçlü insanlardır.

Yıllardır süregelen bir söz vardır. Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı. Bu sorunun cevabı yıllardır tartışma konusudur. Kimilerine göre okuyan insan daha bilgilidir fakat kimilerine göre ise tam aksine okumak her aman yetmez gezip görmekte bilgi sahibi olmak için gereklidir derler. BU tartışma konusu yıllardır devam eder ve böyle gidersede uzun yıllar devam edecek gibi gözükmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.