Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak şarttır ile ilgili kompozisyon

İnsanoğlu bilgili bir birey olarak dünyaya gelmez. Çalışır, didinir ve kendini geliştirerek bilgi sahibi olur. Doğduğu andan itibaren çevresini inceleyerek, etrafına göz gezdirerek bilgi sahibi olur. Daha sonra bunu okul dönemi izler. Bilginin en yoğun ve hızlı yüklendiği yer ise okuldur.

Uzun bir süreç sonrasında beynimizden binlerce bilgi oluşur. Ancak hiç bir zaman bilginin sonsuzluğu yoktur. Her zaman her an yeni birşeyler öğrenebilir insan hayatında. Çünkü hep öğrenilmedik görülmedik birşey yoktur. İster istemez bir çaba içerisinde oluruz ve sürekli bilgi edinmek için çabalarız.

Hergün aynı işi yapan kişiler, aynı güzergahtan yürüyen insanlar bile yeni birşeyler öğrenebilir hayatta. Öğrenmek için çaba sarf etsenizde etmeseniz de karşınıza yeni bir bilgi her zaman çıkabilir.

Bilgiyi öğrenmek için çalışmanın kölesi olmak şarttır sözü ise bize dünyadaki tüm bilgileri öğrenmek için çalışmamız gerektiğini belirtir. Ancak bu hiçbir zaman mümkün olamaz. Hayatını kitap okumakla, araştırmakla geçiren yüzyıllarca yaşayan bir kimse bile asla tam anlamıyla herşey hakkında bilgi sahibi olamaz.

(3) Yorum

  1. Herşeyin temeli çalışmaktır. Bilginin efendisi olmamız için çok çalışmamız gerekir. Çünkü çalışarak ve araştırarak bilgi ediniriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.