Bilginin önemi nedir?

Teknolojinin sürekli kendini yenilediği ilerlediği toplumda bilginin önemi de gün geçtikçe artıyor. Bilgide bu gelişmeden etkilendiği için kendini yeniliyor. Sürekli değişen ve kendini yenileyen bu bilginin hızına yetişebilmek için de insanların bir arayış ve çalışma içinde olması gerekir.

Bilginin toplum açısından önemi büyüktür. İnsan hayatını kolaylaştıran iyiliğin doğruluğun güzelliğin aracıdır. Bilgi paylaşıldıkça büyür ve gelişir önemini korur. Fakat bilginin önemini koruması için doğrulu ve güvenirliği önemlidir.Bilgi nesnelliği gerektirdiğinden dolayı tam ve net olmalıdır ki S herkesçe kabul görsün.Çünkü bilgi paylaşıldıkça büyür ve yaralı olanda budur.

Tüm evrim ve yaşamı boyunca insanoğlunun en önemli hazinesi olmuştur bilgi. Gelişen teknoloji artık bilgiyle para kazanmamızı sağlıyor. Çünkü günümüz bilgi ve bileşim çağıdır.Bilgisayar teknolojisine bağlı olarak ilerleme kaydetmektedir

Bilgi uçsuz bucaksız bir okyonustur. Herkes kendine uygun aradığını bulabilecek verilerin içinde yüzüyor. Veri bilginin ham halidir işlenerek şekil kazanır yani bilgi ulaşılması zor olduğu kadar kullanılması bir o kadar da kolaydır. Bilgi yaratmaya değiştirmeye saklamaya kullanmaya çoğaltmaya paylaştırmaya geliştirmeye bütünleşip etkileşimli hale getirmeye yönelik karmaşık bir yapı taşır. Bu karmaşık yapıdan yararlanmak isteyen bilgiye aç insan bir takım arayış içine girer. O daokyonustan yararlanarak ufkunu genişletir dünyaya bakış açısı değiştirir. Bilgili erdemli kişi olur. İnsanoğlu aynı boş başaklar gibidir. Bilgi sahibi oldukça tecrübe edindikçe içleri olgunlaşır ve boyun bükerler. Buda alçakgönüllü ve erdemli bir kişi olmasını sağlar.

Son olarak diyebiliriz ki Bilgi toplumun içinde var olan kullanıldıkça şekillenen araştırdıkça karşımıza yeni halleriyle çıkan yenilediğimizde bize fayda sağlayan nesnel bir bileşimdir.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.