Bilgisayarda işlemci nedir ve görevleri nelerdir?

Bilgisayarlarımızın en popüler ve en önemli parçası tabiki işlemcidir. Kısaca CPU adı verilen (Central Processing Unit Merkezi İşlem Birimi) olarak anılan işlemciler, adından da anlaşılacağı üzere bir bilgisayardaki işlemleri yürüten ve sonuçları gerekli yerlere gönderen devre elemanı olarak tanımlanır.

İşlemciler bilgisayarın yaptığı tüm işleri toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel matematiksel işlemlere indirir. İşlemci de bu işlemleri en basit sayma sistemi olan ikilik düzen yani sadece 0 ve 1 sayılarını kullanarak yapmaktadır. Aynı şekilde bir ses veya görüntü kaydı da yine ikilik sayı grupları ile ifade edilmektedirler.

İşlemcinin görevi anlatacak olursak işlemciyi bilgisayarın beyni olarak tanımlayabiliriz. Mikroişlemciler, açma kapama anahtarı gibi çalışma prensibine sahip milyonlarca transistörden oluşmaktadır. Bu tanımlama, işlemcinin önemini kavradıklarını ifade eder.

İşlemcinin anlaşılabilmesi için görevini net olarak tanımlamalıyız. Bugün piyasada bir çok işlemci bulunmaktadır. Eğer işlemcinin bilgisayardaki görevini tam olarak bilmez isek bu donanımda seçim yapmanız zorlaşacaktır. İşlemciyi anlamanız sizi hem mesleğinizde daha iyi yaparken hem de bilinçli bir tüketici haline getirecektir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.