Bilgisayarın Zararları

Bilgisayar günümüzün en çok kullanılan teknolojik araçlarından birisidir. Bizlere sağladığı kolaylıklar kadar getirdiği olumsuzluk mevcuttur. Aslında bilgisayarı nasıl kullandığımız çok önemlidir. Bize katkı sağlayacak kadar mı kullanıyoruz yoksa zarar verecek şekilde mi kullanıyoruz.

Artık hayatımızda küçük çocuklar bile bilgisayar kullanabiliyor. Oyunlar oynanıyor, ödevler yapılıyor. Fakat farkında olmadan sağlığımızı çok büyük tehditlere uğratıyoruz.


Bilgisayar Nedir?
Bir işlemci ve bileşenlere bağlı olarak çalışan, birçok işlemi aynı anda yaparak sonuçlandıran karmaşık bir teknolojik araçtır. Günümüzde hemen hemen her evde bilgisayarı görebiliriz.

Bilgisayar nerelerde kullanılır?
Bilgisayarı işletmelerde, evlerde, okullarda ve birçok yerde kullanabiliyoruz. Genel olarak internete girmek, işlemlerimizi takip etmek için bilgisayardan yararlanırız.

Bir bireyin yapamayacağı birçok işlemi bilgisayar ile kolayca yapabiliriz.


Tarihte ilk bilgisayar
Yıl 1946. Amerikan ordusu top atışlarındaki hesaplamaları yapmak için günümüz bilgisayarlarının öncüsünü icat etti. ENIAC adı verilen bu bilgisayarın yapımı ve geliştirimlesi için 500 bin dolar para harcanmıştır.

İlk bilgisayar virüsü nasıl yapıldı?
The Creeper adlı virüs 1971 yılında deneysel amaçlı üretilmiştir. Kontrol edilemeyen ilk virüs ise 1982 yılında ELK Cloner adındaki virüstür. Bugünkü apple sistemlerine bulaşarak kısa bir şiir görüntüsü veren şaka maksatlı üretilmiştir.

Günümüzde ise virüsler dolandırıcılık, kar amacı gütmek ve köle bilgisayarlar oluşturmak için kullanılır.


Bilgisayarın neden olduğu sağlık sorunları


Bilgisayarın neden olduğu sağlık sorunları en çok fiziksel olarak görülmektedir. Uzun süreli bilgisayar kullanan kişilerde genel olarak bel ve boyun fıtığı ortaya çıkar. Uzun süreli sabit kalmak ve bilgisayar başında gergin olmak bunu tetikler.

Meydana gelen fiziksel sorunların diğer örnekleri ise gözlerde görme kayıpları, el ve diğer sinirsel duyuların his kaybıdır. Kaslarımızın sürekli bir şekilde gerili olması nedeniyle elde titreme görülebilir.


Psikolojik sorunların temel kaynaklarından birisi de şüphesiz bilgisayar başında uzun süreli kalmaktır. Sürekli parlak bir ekrana bakarak günün geçirenlerde sinirlilik ve asabiyet görülebiliyor. Bu site sahiplerinden biri olarak bu durumu ben ağır bir şekilde yaşıyorum. Bu durumdan kurtulmak aslında çok basit. Kısa süreli molalar vermeli, esneme hareketleri yapmalıdır.

Günümüzdeki en büyük tehdit bilgisayar

Ne yazık ki en faydalı olduğu kadar en zararlı şeyde olabiliyor. Artık internet üzerinden işlemlerimizi yaptığımız için farkında olmadan virüsler ile bilgisayarlarımız ele geçiriliyor. Bunun sonucunda ise maddi kayıplar yaşayabiliyoruz.

Aslında bu maddi kayıplar önemli değil. Fakat bilinçsiz ebeveynler çocuklarının bilgisayar ile kurdukları bağı fark etmediği gibi onların sonlarını göremiyorlar. Son yıllarda çıkan bir çok oyun bu çocukların bağımlı olmalarına hatta ölümlerine neden olabiliyor.

Birçoğunuz haberlerde bu tür ölümleri görebilirsiniz. Genç nesil oyuna kendini o kadar kaptırıyor ki hayatına son verecek adımları bile atabiliyor. İşte bu yüzden çocuklarımız ile bilgisayar arasına mesafe koymalıyız. Onların eğitim ve araştırma yapmalarına olanak sağlayabiliriz fakat oyunlar için bir limit konmalıdır.

Birçok anne ve baba bilgisayar ve cep telefonlarını çocuklarını evde durmaları, göz önünde bulunmaları amaçlı kullanıyor. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Farkında olmadan çocuklarımızın dış dünya ile bağlantısını koparıp onların asosyal olmasına neden oluruz.

Oyun ve eğlence amaçlı kullanılan bilgisayarlar çocuklarımızın sosyal yaşamdan kopmalarına içe kapanık bireyler olmasına neden olur.


evdeki sorunlar

Bırakın çocukları dışarıya, sokaklara. Kavga etsinler, oyunlar oynasınlar. Küçük yaşta kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler. Cep telefonu ve bilgisayar onlar için birer ödül olmamalıdır. Onların ödülü arkadaşları, birlikte oynayacakları oyunlardır.

Son olarak buraya bilgisayarın zararları konusunda birçok şey yazabiliriz. Ancak ne kadar büyük bir tehlikede olduğumuzu umarım anlamışsınızdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.