Bilinçli ilaç tüketiminin ekonomik ve sağlık açısından önemi

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık en önemli problemlerden biridir. Sağlıkta sorun yaşanmasının temel nedenlerinden biri de bilinçsiz bir şekilde tüketilen ilaçlardır. Bilinçli ilaç tüketmenin ekonomik ve sağlık açısından önemini gelin birlikte inceleyelim.

Sağlık açısından ilaç bir hastalığın tedavisinde kullanılan kimyasal madde olarak tanımlanabilir. Her hastalığa farklı etki eden ilaçlardan binlerce çeşit bulunmaktadır. Ancak doktor tavsiyesinde kullanılması gereken ilaçlar ne yazık ki ülkemizde kişilerin kendi fikirlerine göre kullanılmaktadır. Buda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar;

Sağlığın kötü yönde etkilenmesi
Ekonomik kayıp

Bilinçsiz bir şekilde tüketilen ilaçlar bizi iyileştirmek yerine çok daha kötü bir hale getirebilir. Hastalığımızı tedavi etmek yerine onun daha da ilerlemesine neden olur. Hatta bir çok ilaç tüketim tarihlerinin geçmesine rağmen kullanıldığı için metabolizmada bozulmalara bile neden olur.

İlaç tüketiminin oldukça yüksek maliyetleri olur. Doktora yada eczacıya başvurmadan kendi isteğimizle ilaç almak ülkemizde çok yaygındır. Hastalığı tedavi edecek doğru ilacı değilde kendi istediğimiz ilacı aldığımız durumda boş yere para vermiş oluruz. Milli ekonomi ve kendi ekonomimiz zarara uğrar.

Ayrıca birçok ilacın artanı eczacılara ve aile hekimlerine teslim edilip ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.