Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Bilinçli Tüketim

Marketten alışveriş yaparken nelere dikkat edersiniz? Niçin?

Bilinçli bir tüketici olarak yapmış olduğunuz alış verişlerde nelere dikkat edersiniz. Bunu neden yaparsınız sorusunun cevaplarını arayacağız. Alış veriş yaparken en önemli unsurlardan biri de ürünün garanti kapsamında olmasıdır. Özellikle teknolojik araçları alırken bu güvenceyi dikkatle inceleriz. Almış olduğumuz ürünü ilerleyen zamanda bozulması halinde parça ve onarım şeklinde teknik destek verilmesini isteriz. Bu nedenle devletimiz elektrikli ve elektronikli ürünlerin tümünde iki yıl garanti verilmesini temin etmiştir.

Marketlerden alış veriş yaparken ise gıda ürünlerinin TSE çerçevesinde denetlenmiş olmasına, gıda ürünlerinin son tüketim ve üretim tarihlerinin yer almasına dikkat ederim. Gıda maddeleri üzerinde üretim yeri, üretim tarihi ve son tüketim tarihi bulunmalıdır. Bu nedenle alacağımız ve aldığımız ürünlerde mutlaka bunlara dikkat etmeliyiz.

Garanti belgelerinin ne işe yaradığını araştırınız

Garanti belgesi bir ürünün satışından sonra belirli bir süre boyunca teknik sorunlar nedeniyle meydana gelebilecek arıza, sorunların üretici firma yada onun gösterdiği bir kuruluş tarafından ücretsiz bir şekilde yapılmasını temin eden bir evraktır. Günümüzde satın almış olduğumuz beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar yada başka türlü araç ve gereçler bu kapsam altında korunur.

Bu işlemdeki amaç kullanıcın en iyi ürünü ve belirli bir seviye üzerinde hizmeti almasını sağlamaktır.

Yaptığımız alışverişlerde fatura almamızın bize ne gibi faydaları olabilir?

Yapılan her alış verişte fatura almak hem bizim hemde devletimiz için önemlidir. Fatura sayesinde kayıt dışı satışın önüne geçilir ve devletimizce kazanç sağlanır. Ayrıca faturalar bizlerin hizmet aldığını belirten resmi evraklardır. Ürünün tarafımızca alındığını kanıtlamak için ve garanti belgesinin işlenmesi adına fatura gereklidir.

Herhangi bir aksilik durumunda ürün iadesi içinde fatura gereklidir.

Satın alacağımız ürünlerde belirli özellikleri aramazsak neler olabilir?

Öncelikle alacağımız ürünün hangi özellikleri taşıdığı satıcı tarafından en iyi şekilde alıcıya anlatılmalı ve açık bir şekilde belirtilmelidir. Tabi ki bizim de satın alacağımız ürünlerde bazı özellikleri istemek ve aramak hakkımız vardır. Bu özellikleri aramanın faydası ise bizim ihtiyacımız olan ürünün tespit edilmesi ve satıcı tarafından haksız kazanç sağlanmasının engellenmesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.