Bilinçli Tüketim

Marketten alışveriş yaparken nelere dikkat edersiniz? Niçin?

Bilinçli bir tüketici olarak yapmış olduğunuz alış verişlerde nelere dikkat edersiniz. Bunu neden yaparsınız sorusunun cevaplarını arayacağız. Alış veriş yaparken en önemli unsurlardan biri de ürünün garanti kapsamında olmasıdır. Özellikle teknolojik araçları alırken bu güvenceyi dikkatle inceleriz. Almış olduğumuz ürünü ilerleyen zamanda bozulması halinde parça ve onarım şeklinde teknik destek verilmesini isteriz. Bu nedenle devletimiz elektrikli ve elektronikli ürünlerin tümünde iki yıl garanti verilmesini temin etmiştir.

Marketlerden alış veriş yaparken ise gıda ürünlerinin TSE çerçevesinde denetlenmiş olmasına, gıda ürünlerinin son tüketim ve üretim tarihlerinin yer almasına dikkat ederim. Gıda maddeleri üzerinde üretim yeri, üretim tarihi ve son tüketim tarihi bulunmalıdır. Bu nedenle alacağımız ve aldığımız ürünlerde mutlaka bunlara dikkat etmeliyiz.

Garanti belgelerinin ne işe yaradığını araştırınız

Garanti belgesi bir ürünün satışından sonra belirli bir süre boyunca teknik sorunlar nedeniyle meydana gelebilecek arıza, sorunların üretici firma yada onun gösterdiği bir kuruluş tarafından ücretsiz bir şekilde yapılmasını temin eden bir evraktır. Günümüzde satın almış olduğumuz beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar yada başka türlü araç ve gereçler bu kapsam altında korunur.

Garanti belgesinin geçerli olabilmesi için sorunun teknik nedenle ortaya çıkması gerekir. Örneğin sizin kullandığınız cep telefonu üzerine çocuğunuzun su dökmesi garanti kapsamında tamir edilmesine engel olur. Bu durumda masraf, işçilik ve tamir parası kullanıcıdan tahsil edilir.

Garanti belgesi gereği herhangi bir ürünün tamir süresi 21 iş günü olarak belirlenmiştir. Herhangi bir sorun nedeniyle servise gönderdiğimiz ürün en geç 21 gün içinde tamir edilip kullanıcıya teslim edilmelidir. Aynı zamanda firma kullanıcıya bu süre zarfında ihtiyaçlarını karşılayabileceği muadil (eşdeğer) bir ürün tahsis etmelidir.

Eğer ürün bu süre zamanında tamir edilemiyor ise ürünün yenisi kullanıcıya garanti kapsamında verilir.

Yaptığımız alışverişlerde aldığımız ürünlerin belirli standartlara uygun olup olmadığını kontrol ederiz.

Standartların olması sizce önemli midir? Niçin?

Ürünlerin satışa sunulmadan önce bazı standartları taşıyıp taşımadığı testi yapılmalı ve buna göre satışa çıkarılmalıdır. Çünkü bu testleri kullanıcı asla kendi başına yapamaz. Marketlerde yer alan her ürün Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenmiş ve uygun bulunanlar TSE etiketi ile satışa sunulmuştur. Enstitünün onay vermediği hiçbir ürün raflarda yer alamaz.

Bu işlemdeki amaç kullanıcın en iyi ürünü ve belirli bir seviye üzerinde hizmeti almasını sağlamaktır.

Yaptığımız alışverişlerde fatura almamızın bize ne gibi faydaları olabilir?

Yapılan her alış verişte fatura almak hem bizim hemde devletimiz için önemlidir. Fatura sayesinde kayıt dışı satışın önüne geçilir ve devletimizce kazanç sağlanır. Ayrıca faturalar bizlerin hizmet aldığını belirten resmi evraklardır. Ürünün tarafımızca alındığını kanıtlamak için ve garanti belgesinin işlenmesi adına fatura gereklidir.

Herhangi bir aksilik durumunda ürün iadesi içinde fatura gereklidir.

Satın alacağımız ürünlerde belirli özellikleri aramazsak neler olabilir?

Öncelikle alacağımız ürünün hangi özellikleri taşıdığı satıcı tarafından en iyi şekilde alıcıya anlatılmalı ve açık bir şekilde belirtilmelidir. Tabi ki bizim de satın alacağımız ürünlerde bazı özellikleri istemek ve aramak hakkımız vardır. Bu özellikleri aramanın faydası ise bizim ihtiyacımız olan ürünün tespit edilmesi ve satıcı tarafından haksız kazanç sağlanmasının engellenmesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.