Binalarda paratonerlerin önemi

Bu yazımızda paratonerin ne olduğunu ve kullanım amacını bulabilirsiniz. İlk olarak paratonerin ne olduğunun tanımını yapalım.

Paratoner veya diğer bir adıyla da bilinen yıldırım savar havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmaya yarayan araçtır. İki bulutun sürtüşmesi çarpışması yada kendi aralarında elektron boşalması yapmaları sonucunda oluşan şiddetli ışık görüntüsüne şimşek adı verilir.

Şimşeklerin yıldırıma dönüşebilmesi için bulutların yeryüzüne yakın olacak şekilde paralel olarak durup elektron alışverişi yapması gerekmektedir. Bu alış verişten sonra elektronların izlediği yol şiddetli bir ateş topuna dönüşerek yıldırımı oluşturur.

Paratoner işte bu yıldırımlardan korunmak için binaların ve ayrıca evlerin gök yüzüne yakın olan yerlerine monte edilerek yıldırıma karşı binaları korur. Paratonerler toprağa bağlanmış birer demir çubuk olarak belirtilebilir.

Topraklama sayesinde demir iletkene gelen yıldırım toprağa iletilerek binaya zarar vermesi engellenmiş olur. Günümüzde evlerde çok sık rastlamasakta özellikle cami minarelerinde veya yüksek binaların üzerinde görmemiz mümkündür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.