Bir araya getirerek bir tüketim maddesine dönüştürdüğümüz maddeler

Hayatımızda birçok ürünü bir araya getirerek tüketilebilir maddeler elde etmekteyiz. Ödevimiz için öğretmenimiz bu konuda bir araştırma yapmamızı istedi ve bende aşağıdaki örnekleri buldum. Umarım sizlerinde işinize yarar.

İlk örneği annemden vermek istiyorum. O un, su, maya gibi maddeleri bir araya getirip yoğurup hamur elde ediyor. Daha sonra bu hamurları pişirerek bizlere pasta, börek ve ekmek tarzı ürünler elde ediyor. Bu öğretmenimizin istediği ödev için iyi bir örnek.

İkinci örnek ise yine annemden. Bizlere ara sıra yaş pasta yapıyor. Alış veriş yaparak aldığımız kabartma tozu, un, bisküvi, krem şanti ve aklıma gelmeyen birçok ürünü bir araya getirip yaş pasta yapıyor. (Bu arada çok süper yapar)

Üçüncü örnek ise babamdan. Babam dürümcü yani insanların beslenmesi için dürüm adı verilen bir ürün yapıyor. Yaptığı üründe birçok madde bulunuyor. Bunlar lavaş, et, soğan, yeşillik gibi ürünler. Önce eti pişirip daha sonra ısıttığı lavaş üzerine yayıyor. Bunların üzerine soğan ve yeşillik ekliyor. Son olarak ise dürüme hepsini sararak yenilebilir bir madde ortaya çıkarıyor.

Bu konu hakkında benim aklıma gelen örnekler bunlar arkadaşlar umarım sizinde işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.