Bir becerinin kazanılmasında izlenmesi gereken yol

Öğretmenimiz seçtiğiniz bir becerinin kazanılması sırasında izlenmesi gereken yolu ve bunlarla ilgili düşüncelerinizi anlatan bir söyleşi yazınız dedi. Bende beceri kazanmak konusunda kendimce bir söyleşi hazırladım.

Bazı olaylar diğer insanlara basit gibi görünse de aslında yapılması oldukça zordur. Örnek vermek gerekirse çevremizde resim yapan bir çok kişi görebilirsiniz. Resim yapmak hem beceri hemde yetenek gerektirir. Bazı arkadaşlarımız o kadar kolay bir şekilde resimler yaparlar ki onların yapmış olduğu resimleri hayranlıkla izleriz.

Kimi arkadaşlarımız ve benim gibiler ise saatlerce uğraştığımız da bile onun kadar güzel bir resim yapamayız. Aslında resim yapmak bir beceri işidir. Beceri ise doğuştan var olan bir yetenek değil zamanla elde edilebilecek bir unsurdur. Bu nedenle dilersek bizlerde onun kadar güzel resimler yapabiliriz.

Nasıl mı?

Beceri ancak zamanla ve tecrübe ile kazanılabilecek bir terimdir. Eğer bir konuda yetenekli olmak ve beceri kazanmak istiyorsak yılmadan usanmadan üzerinde çalışmamız gerekir. Peki sadece çalışmak yeterli olur mu? Kesinlikle yeterli olamaz. Yapmış olduğumuz işten zevk almalı ve gelecekle ilgili hayaller kurmalıyız. İleride yapacağım güzel resimler başkaları tarafından beğenilecek hatta kendimi çok geliştirerek bir ressam olabilirim.

İşte bu yüzden resim yapma becerisini kazanmak için kendime bir program belirledim.

-Resim yapmak için gerekli araç ve gereçleri almak.
-Resim yapma konusunda yetenekli arkadaşlarımdan yardım istemek
-Onunda fikirleri ile küçük ve basit resimler yaparak ilk adımları atmak.
-Bir resim kursuna gitmek
-Öğretmenlerimden destek almak.
-Sonunda iyi bir resim için kendimi hazırlamak.

Bir beceriyi ancak bu şekilde kazanabilirim.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.