Bir bilimsel araştırmanın başarılı olabilmesi nelere bağlıdır

Bilimsel araştırmaların başarılı olabilmesi için bazı kurallara ve kaideler uyulması gerekir. Peki bilimsel araştırmaların başarılı olabilmesi nelere bağlıdır. İşte bu yazımızda bunlara değineceğiz. Öncelikle bilimsel araştırma nedir bunu inceleyelim.

Bir problem yada olayın çözümü için yapılan işlemler ve ortaya çıkan sonuçların tümüne denir. Bilimsel araştırmalarda başarılı olmanın sırrı konuyu her yönüyle incelemek, gözlem yapmak, başka araştırmacıların konuyla ilgili gözlemlerinden yararlanmak ve gözlemlerimizi yazılı olarak not almaya bağlıdır.
araştırma
Konuyu her yönüyle incelemek: Bilimsel araştırmanın altın kuralıdır. Bir olay yada probleme her yönüyle bakmak gerekir. Her açıdan bakılan ve incelenen problemler böylece daha çok veri ortaya koyarlar.

Gözlem: Yapılan araştırmada olayların gelişimi ve problemin çözümü noktasında denenen yöntemlerin sonuçlarının detaylıca incelenmesidir.

Araştırmacıların konu hakkındaki gözlemleri: Bilimsel araştırmayı yapan kişiden önce bu konu yada bu konuyla bağlantılı bir konu hakkında yapılan araştırmaların bulguları sizin araştırmanızda yol gösterici olabilir.

Gözlemleri yazılı not almak: Bilimsel araştırmanın en önemli ikinci kuralıdır. Gözlemlerimiz, konu incelememiz yada diğer bulguların not alınarak yazılması araştırmamızda bize büyük kolaylık sağlar. Araştırmaya bu notlardan yön verebilir. Gerektiğinde buradaki verileri diğer yöntemlerimizde kullanabiliriz.

Bilimsel araştırmaların sonuçları mutlak gerçekmidir cevabı şu yazımızda Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.