Bir Canlının Büyüyüp Gelişmesi Hangi Koşullara Bağlıdır

Canlıların büyüyüp gelişmesi birçok faktöre bağlı olsa da canlıya göre bu koşullar çeşitlilik göstermektedir. Bu yazımızda canlıların büyüyüp gelişmesi hangi koşullara bağlıdır yakından inceleyeceğiz. Hayvanlar, insanlar ve bitkiler olmak üzere üç sınıfta inceleyelim.

İnsanların büyüyüp gelişmesi

Doğum öncesi embriyo halindeki bebek gelişimi annenin bağışıklık sistemine, yaşadığı iklim koşullarına ve beslenme şekline göre farklılık gösterir. Aynı zamanda annenin ruhsal hali ve stres durumuda bebek gelişimini etkiler. Doğum sonrası hızla gelişen bebek 3 yaşından itibaren çocukluk dönemini yaşamaya başlar. Erkeklerde 14-15 kızlarda ise 12-13 yaşında ergenlik dönemi başlar. Bu dönemde hem erkeklerde hem kızlarda fiziksel değişimler hızlı bir şekilde meydana gelir.
büyüme
Ergenlik döneminde gelişim coğrafi koşullar ve iklim koşullarından etkilenir. Örnek vermek gerekirse Britanya ülkelerinde sarışın ve renkli gözlü birey sayısı çok fazladır. Aynı şekilde Afrikada doğan bebekler coğrafi koşullar gereği esmer olarak dünyaya gelir. Tabi ki anne ve baba genleri bunda kesin karar vericidir. Kızlarda ergenlik 20 yaşlarında sona ererken erkeklerde bu zaman daha fazla olabilir.

Hayvanlarda Büyüme ve Gelişme

Hayvanlar dünyaya geldiklerinde ihtiyaç duyacakları tüm imkanları bilerek yaşama başlarlar. Bu nedenle gelişimleri çok hızlıdır. Bazı hayvanlar vardır ki başkalaşım geçirerek yaşam sürdürürler. Başkalaşım geçirmelerinin tek sebebi ise büyüyüp gelişmesini sağlayacak koşullardır. Bu canlılar balık, kurbağa ve örümceklerdir. Örneğin bir kurbağa dünyaya geldiğinde suda aynı bir balık gibi hareket eder. Zamanla gelişen kurbağanın kuyruğu düşer ayakları ortaya çıkar ve bildiğimiz hali alır.

Bitkilerde Gelişim ve Büyüme

Bitkilerin gelişim ve büyümesi toprak, ışık, su gibi üç önemli faktöre bağlıdır. Topraktaki besin miktarı alınan güneş ışığı ve su gereksinimi bitkilerin hızlı yada yavaş gelişimine neden olur. Aynı şekilde bu koşullar bitkilerin çeşitli türlerde olmasını sağlar. Örneğin çöllerdeki kaktüsler iğne yapraklıdır. Bunun nedeni terlemeyi engellemek ve su kaybını önlemektir. Amazonlarda muson yağmurlarını alan bitkiler ise büyük ve geniş yapraklıdır. Çünkü bu bitkilerin su ihtiyaçları çok azdır ve yağmurlar nedeniyle sürekli sulanırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.