Bir devletin başkenti neden önemlidir?

Başkentler ülkemizde olduğu gibi genelde devletin topraklarının tam ortasında olup stratejik bakımdan en sağlam yerde seçilmiştir. Peki bir devletin başkenti neden önemlidir? Başkent adından da anlaşılacağı gibi devlet yönetiminin merkezi olup tüm bilgi ve verilerin aktarıldığı yerdir. Başkentler ülke topraklarına genelde eşit uzaklıkta olmak kaydıyla seçilir ki bunun nedeni ani müdahaledir.

İnsan vücudunda beyin nasılsa bir ülke içinde başkent o demektir. Devletin kurum ve kuruluşlarının merkezleri başkentlerde bulunur. Başkent devletlerin kalesi gibidir. Bir kalenin fethi için başkentin ele geçirilmesi gerekir ki devletin tüm bağları kopmuş olsun. Bu nedenle başkentler ülke topraklarının merkezinde seçilir. Bu şekilde fethedilmesi zor bir şehir meydana getirilir.

Çünkü bir devletin ele geçirilmesi için başkentin ele geçirilmesi gerekir. Başkent alınana kadar fetih mutlak bir zaferle asla sonuçlanmaz. Daha önceleri Osmanlı Devletinin başkenti İstanbuldu. Buda bir takım zaafiyetleri meydana getiriyordu. Denizden ve karadan İstanbula ulaşmak oldukça kolaydı. Ülkenin başkenti fethedildiğinde halkın ve toplumun direnci tamamen düşüyordu.

Bunu gören Atatürk başkentin Ankara olmasına karar verdi. Nitekim dünyada birçok örnek başkent stratejik olarak fethedilmesi zor her şehirden destek alabilecek konumda seçilmiştir. Bu nedenle bir devletin başkenti bu hususları gözeterek seçilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.