Bir elin nesi var iki elin sesi var kompozisyon

Bu yazımızda bir elin nesi var iki elin sesi var konulu kısa kompozisyon yazısını bulabilirsiniz. Atalarımız ne güzel söylemiş birlikten kuvvet doğar diye. İşte bu atasözüde işbirliğinin önemine vurgu yapmaktadır. Düşünün bir elinize mi bir eşyayı daha kolay taşırsınız yoksa iki elinizle mi?

Elbetteki iki elinizle yaptığınız iş size daha kolay gelecektir. Ayrıca atalarımız bu sözde mecazi anlam kullansa da bir elinizle herhangi bir nesneye vurmadan ses çıkarmanız mümkün değildir. Oysa iki elinizi birbirine vurduğunuzda ses çıkarabilirsiniz.

Aslında bu atasözünde anlatılmak istenilen eğer bir iş varsa ortada bunu başkalarının yardımını alarak yapmak çok daha kolay olacaktır. Şöyle düşünelim. Okul bahçesinin çevre temizliği yapılacak. Bu temizliği siz tek başınıza mı daha kolay ve çabuk yaparsınız yoksa sınıf arkadaşlarınızın yardımıyla mı daha hızlı yaparsınız. Elbette ki sınıf arkadaşlarınızın yardımıyla daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
birelinnesivar
Atalarımız bu kolaylığı çok daha öncelerden farketmişler ki bir elin nesi var iki elin sesi var atasözünü söylemişler. Birlikten kuvvet doğar arkadaşlar. Zorlu işleri kendi başımıza yapmamız bazen mümkün olmaz. Bu nedenle bir dostumuzdan yada arkadaşımızdan yardım almak çok daha doğru olur.

Bir elin nesi var iki elin sesi var konulu kısa kompozisyon yazımızı umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.