Bir eskimo çocugunun oturdugu evler nasıldır

Eskimolar Kuzey Amerika, Gronland, Sibirya gibi soğuk ve kutup ikliminin hakim olduğu bölgede yaşayan halktır. Eskimo çocuklarının yaşadığı ve oturduğu evler ise buzdan yapılmış evlerdir. Bu yazımızda hem eskimo çocuklarını tanıyacağız hemde eskimoların hayatlarını inceleyeceğiz.

Eskimolor daha çok Uzak doğulu insanlara benzerler. Yuvarlak yüzleri, kısa boyları, çekik gözleri onları benzer kılan yönleridir. Günümüzde yaklaşık olarak 100 bin üzerinde eskimo çeşitli bölgelerde yaşamaktadırlar. Nüfuslarının en yoğun olduğu bölgeler ise Grönlandda 35 bin, Alaskada 25 bin ve Kanada’da 24 bin nüfusları vardır. Rusya, Sibirya ve çok daha bölgede az nüfuslarda yaşamaktadırlar.

Eskimolar genel olarak denize yakın kıyılarda yaşarken gelenek ve göreneklerine çok bağlı toplumlardır. Zorlu hayat koşullarında yaşam süren eskimolar kültürlerini en iyi şekilde korurlar. Şamanizim inancına sahip olan eskimolar genel olarak kar ve buzdan yaptıkları evlerde yaşam sürerler.

Eskimolar kar ve buzdan yaptıkları evlerde yaşarlar

Kar ve buzdan yaptıkları evler içinde kutup ikliminin soğuklarından korunurlar. Hatta bu evlerin içinde ateş yakarak bile ısınmaktadırlar. Eskimoların bu evleri molozlar ve çeşitli derilerle kapladıklarıda görülmüştür. Hatta bazıları modern binalarda yaşam sürerler.

Eskimolar denizlerde balık, buzlar üzerinde fok balığı ve kutup ayısı avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Ayrıca bu avlarını satarak kazanç sağlarlar.

Eskimo çocukları ise atalarının geleneklerini sürdürmeye devam ederler. Onlardan öğrendiklerini uygulayarak yaşama hazırlanırlar. Okul ve eğitim gibi faaliyetler onlar için yoktur. Çünkü eskimolar birlikte değil hane hane uzak olarak yaşarlar.

Eskimoların çocukluğu bu nedenle fazla yoktur.

Eskimoların çocukluğu

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.