Bir gözlem örneği

Gözlem bir cisim yada olayın planlı ve programlı şekilde incelenmesi olarak tanımlanabilir. Gözlem çeşitli türlerde olup birçok örneği vardır. Bu yazımızda gözlem türlerini öğrenerek onlara örnekler vereceğiz.

Uzun süreli gözlem: Bir olay yada nesnenin program dahilinde uzun zaman diliminde incelenmesidir. Örneğin bir tohumun çimlenip filiz haline daha sonra ağaç haline gelmesi buna bir örnektir.

Kısa süreli gözlem: Süresi daha az olan incelemelere kısa süreli gözlem adı verilir. Örnek vermek gerekirse bir şehir yada yapının gezilerek incelenmesidir.

Ani gözlem: Beklenmedik bir anda gelişen olayların incelenmesi ve araştırılmasıdır. Örneğin şahit olduğunuz bir trafik kazası ani gelişen bir olaydır. Kaza esnasında gördükleriniz ani bir gözlemdir.

Araçlı gözlem: Bir yardımcı nesne ve araç kullanarak yapılan gözlem türüdür. Örneğin uzayı incelemek için teleskoplardan yararlanarak gözlem yaparız.
cimlenme
Örnek bir gözlem

Bir tohum toprakla buluştuktan sonra su ve nem ihtiyacının yanı sıra güneş ışığını aldığında belli bir zamanda çimlenmektedir. Çimin gelişmesi ile tohumdan ayrılan bitki kök oluşturarak topraktaki besinleri alır. Güneş ışığı, topraktaki besinler ve su ile birlikte uygun hava koşulları bitkinin gelişmesine katkıda bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.