bir insan okumuş insandan aşağıdadır okumuş insan her zaman üst kattadır

Bu yazımızda bir insan okumuş insandan aşağıdadır okumuş insan her zaman üst kattadır, aynı ölü insan nasıl yaşayan insanın altındaysa sözünü açıklayacağız. İnsanlar arasındaki en büyük fark eğitim ve kültürdür. Bu nedenle eğitim görmüş ve okumuş kişiler okumayan kişilerden daha yukarıdadır. Şöyle düşünün nasıl ki ölü insanlar toprak altında ve bizler yer yüzünde geziyorsak okumuş insanda diğer insanlara göre öyledir.

Çevremize baktığımızda okumuş ve eğitim görmüş kişilerin gerek makam gerekse toplumsal olarak iyi yerlerde olduğunu görürüz. Mesela okumuş kişiler toplumda sözü geçen herkes tarafından takdir edilen kimselerdir. Elbetteki bazı istisnalar vardır. Okumak herşey değildir. Bir insan okumadan da toplum tarafından sevilip, sayılabilir lakin okumak her zaman için altın bir bilezik gibidir.

Nasıl ki insanlar yaşamlarını tamamlayıp öldükten sonra toprak olur unutulur giderse okumuş vatana ve topluma faydalı olmuş kimseler ölseler bile ardından anılırlar. Çünkü geride bıraktıkları eserler, hizmetler hala anılır, takdir edilir.

Geçmişteki bilginleri düşünün yapmış oldukları icatlar, buluşlar bugün hala işimize yaramakta ve onları hala şükranla anmaktayız. Bu nedenle okumuş insanlar her daim anılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.